Odtruwanie organizmu - 10 najlepszych ziół fot. Fotolia

Odtruwanie organizmu - 10 najlepszych ziół

Dowiedz się, które zioła odtrują twój organizm i sprawią, że poczujesz wiosnę całym ciałem!
Agata Bernaciak / 11.03.2015 09:32
Odtruwanie organizmu - 10 najlepszych ziół fot. Fotolia

Jak często odtruwać organizm?

Specjaliści radzą, by kurację oczyszczającą przeprowadzać co najmniej 4 razy w ciągu roku. Kiedy? Najlepiej w okresach przejściowych, przy zmianie pór roku.

Jak odtruwać organizm przy pomocy ziół?

Zioła mogą być nie tylko jednym z elementów diety oczyszczającej, ale również mogą stanowić samodzielną metodę odtruwania. Nie myl ich z ziołami przeczyszczającymi! Działanie ziół odtruwających jest odczuwalne po dłuższym okresie stosowania. Oczyszczają one krew i organy ze szkodliwych substancji. Mogą być stosowane pojedynczo lub w postaci mieszanek.

Przegląd najlepszych ziół odtruwających organizm

1. Mniszek lekarski

Zwiększa wydzielanie żółci, stąd zalecany jest przy problemach z wątrobą i woreczkiem żółciowym, pobudza trawienie, wspomagając wytwarzanie soków trawiennych (niewskazany dla osób z chorobą wrzodową żołądka), działa moczopędnie, jest bogaty w sole mineralne i witaminy.

2. Łopian większy

Korzeń łopianu ma silne właściwości antybakteryjne, grzybobójcze oraz przeciwzapalne, działa moczopędnie i napotnie, zwiększa wydzielanie śluzów w przewodzie pokarmowym, zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego.

3. Koniczyna czerwona

Jej kwiat charakteryzują właściwości przeciwzapalne, przeciwskurczowe, tonizujące i lekko moczopędne. Zioło to wzmaga apetyt, poprawia trawienie, łagodzi zaparcia. Niweluje objawy menopauzy.

4. Skrzyp polny

Ziele o właściwościach remineralizujących, bogate w krzemionkę, działa moczopędnie i przeciwzapalnie, zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym, pozytywnie wpływa na stan błon śluzowych i przemianę materii, poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.

5. Karczoch zwyczajny

Działa rozkurczowo, żółciotwórczo i żółciopędnie, zwiększa ilość wydalanego moczu, łagodnie przeczyszcza, regulując przemianę materii.

6. Fiołek trójbarwny

Ma silne właściwości moczopędne, dzięki czemu usuwa toksyny z dróg moczowych, działa napotnie i przeciwzapalnie, zalecany w kamicy nerkowej i przy zapaleniach pęcherza, pomocny w walce z trądzikiem i nadwagą.

7. Jeżówka purpurowa

Ekstrakty z tej rośliny przyspieszają przemianę materii, działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, pobudzają wydzielanie soków trawiennych, stymulują procesy regeneracji, podnoszą odporność organizmu.

8. Pokrzywa zwyczajna

Liście pokrzywy działają moczopędnie, przez co ułatwiają wydalanie mocznika i innych szkodliwych substancji, zmniejszają stany zapalne przewodu pokarmowego, wspomagają trawienie. Pokrzywa jest cennym źródłem witamin i mikroelementów, dzięki czemu wywiera korzystny wpływ na stan włosów i paznokci.

9. Kocanka piaskowa

Kwiat kocanki ma działanie żółciopędne i rozkurczające, pobudza pracę żołądka, wzmaga apetyt, zalecany w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych oraz zaburzeniach trawienia.

10. Brzoza

Sok z brzozy oczyszcza organizm ze złogów w układzie moczowym, zapobiega powstawaniu piasku i kamieni nerkowych, wspomaga detoksykację wątroby, jest bogaty w witaminy, pierwiastki i sole mineralne.

Dowiedz się więcej:

napisane na podstawie informacji prasowej Medicover