Odpowiednia waga, prawidłowe odżywianie

Moje pierwsze pytanie dotyczy prawidłowej wagi. Czy jest cos nie tak jeśli przy wzroście 172 ważę 51 kg? dodam może że wyglądam normalnie, nie za szczupło i nie za grubo. moje wymiary to 88-62-90.
/ 20.12.2007 12:46
Chudnięcie

co może powodować brak apetytu?
Moje pierwsze pytanie dotyczy prawidłowej wagi. Czy jest cos nie tak jeśli przy
wzroście 172 ważę 51 kg? dodam może że wyglądam normalnie, nie za szczupło i nie za grubo. moje wymiary to 88-62-90. a drugie pytanie dotyczące odżywiania. jak to możliwe, że podczas normalnego odżywiania (śniadanie i obiad) schudłam w ciągu 5 miesięcy z 57kg do 51kg? od 2 miesięcy waga utrzymuje się na stałym poziomie ale co mogło być przyczyna spadku wagi. acha i jeszcze jedno co może powodować brak apetytu? z góry dziękuję za odpowiedz


Marta

Droga Marto

Prawdopodobnie należysz do tych nielicznych osób, które nie muszą przejmować się kaloriami. Według współczynników masz niedowagę, ale są to tylko wskaźniki. Jeżeli pojawiłyby się pewne objawy niedożywienia np. bladość skóry, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, zanik menstruacji, osłabienie, omdlenia, zaburzenia łaknienia, wówczas warto przeprowadzić odpowiednie badania, przynajmniej krwi i moczu. Spadek masy ciała i brak apetytu może być spowodowany zaburzeniami trawienia i wchłaniania składników odżywczych, pasożytami, problemami emocjonalnymi, albo zmianą trybu życia. Wystarczy, że rezygnujesz z jednego posiłku dziennie o kaloryczności ok. 350 kcal i po 5 miesiącach deficyt wynosi właśnie 6 kg masy ciał, przy nie zmiennej aktywności fizycznej. Jeżeli nie zauważyłaś żadnych niepokojących objawów i w ciągu następnych 6 miesięcy Twoja waga będzie niezmienna, nie masz powodów do obaw. W przypadku dalszego chudnięcia radzę wizytę u lekarza i badania.

Pozdrawiam serdecznie

Zuzanna Gąsiewska, dietetyk