Od czego zależy dobór odpowiedniego obuwia do biegania?

Bieganie cieszy się coraz większą popularnością – to efekt mody na zdrowy styl życia. Wiele osób rozpoczyna ten rodzaj aktywności fizycznej, nie zdając sobie sprawy z tego, że trzeba się do niej odpowiednio przygotować, począwszy od doboru obuwia, na rozgrzewce kończąc. Na co zwrócić uwagę wybierając buty do biegania?
/ 11.10.2013 10:17

Ustawienie stopy

Oprócz treningów wytrzymałościowych oraz wzmacniających poszczególne partie mięśniowe, bardzo ważny jest też dobór odpowiedniego obuwia. Zależy on od ustawienia stopy biegacza – wyróżniamy trzy rodzaje ustawień: supinacja (gdy w pozycji siedzącej obie stopy oddalają się od siebie), pronacja (gdy w pozycji siedzącej obie stopy zbliżają się do siebie) lub ustawienie neutralne.

Odpowiedni dobór buta, będzie korygował patologiczne ustawienie stopy, zbliżając ją do pozycji neutralnej, czyli prawidłowej. Ustawienie stopy sprawdzić można w gabinecie ortopedycznym. Warto też spróbować zbadać nacisk stopy na podłoże przy użyciu aparatu medilogic.

Warto wiedzieć: Jak biegać, aby schudnąć?

Rodzaj podłoża

Warto także – w zależności od rodzaju podłoża, po którym się biega – dokonać wyboru butów: outdorowych lub do biegania po asfalcie. Dobrze dobrane obuwie zapewni komfort biegania, natomiast źle dobrane będzie skutkować nieprawidłowym amortyzowaniem w czasie biegu. Może również powodować groźne urazy (mięśniowe, więzadłowe, torebkowe).

Budowa stopy

Aby zapobiec kontuzjom, niezwykle istotna jest diagnostyka pod kątem ewentualnych zmian w budowie stopy, które mogłyby prowadzić do urazów, a także dokładna analiza wysiłku względem urazowości kończyn dolnych. Diagnostyka taka polega na wnikliwej analizie przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę najistotniejszych struktur biorących udział w biegu oraz zbadaniu podstawowych wzorców motorycznych w kontekście ruchu w trzech płaszczyznach.

Polecamy: Czy warto robić przerwy w bieganiu?

Źródło: Rehabilitacja św. Łukasza/ Kotajny PR/ mk

Jeśli masz pytania o właściwy trening, kontuzje lub odpowiednią dietę? Napisz na adres: zdrowie@next.pl. Odpowiedzi udzielą specjaliści z Rehabilitacji św. Łukasza.

Redakcja poleca

REKLAMA