Warzywa/fot. Fotolia fot. Fotolia

Oczyszczanie organizmu – krótki poradnik

Aby oczyścić swój organizm z toksyn, najlepiej zastosować dietę warzywno-owocową i zminimalizować jedzenie niezdrowych produktów, np. chipsów, napojów gazowanych czy fast foodów. Warto także czytać etykiety na opakowaniach żywnościowych, by umieć odróżniać produkty zdrowe i niezdrowe.
/ 01.02.2013 10:06
Warzywa/fot. Fotolia fot. Fotolia

Na czym polega oczyszczanie organizmu?

Oczyszczanie organizmu to proces, w wyniku którego z organizmu zostają usunięte toksyny.

W normalnych warunkach organizm jest w stanie samodzielnie pozbyć się zanieczyszczeń, np. przez jelita czy skórę. Wzrost ilości toksyn sprawia, że niemożliwe staje się samoczynne oczyszczanie organizmu. Dlatego wielu specjalistów poleca raz na jakiś czas zastosować dietę oczyszczającą.

Zobacz także: 10 produktów strukturalnych, które oczyszczą organizm z toksyn

Toksyny – skąd się biorą?

Źródłem większości kumulujących się w organizmie człowieka toksyn jest jedzenie i powietrze. Każdego dnia wystawiamy się na negatywne działanie spalin samochodowych, dymu papierosowego czy zanieczyszczeń fabrycznych. Żywność, którą spożywamy, również zawiera szereg sztucznych związków chemicznych, które mają przedłużyć datę jej ważności, wzmocnić zapach czy kolor.

Najlepiej jest oczywiście stosować dietę składającą się w 100% z ekologicznych produktów. Jednak obecnie jest to opcja dostępna tylko dla nielicznych, ze względu na koszty z nią związane.

Co zatem możemy zrobić? Zminimalizować produkty, które są szczególnie niezdrowe, jak fast foody, napoje gazowane, chipsy itp. Czytanie nalepek na produktach szybko pozwoli zorientować się w dostępnej ofercie produktów spożywczych – pomoże odróżniać dobre od złych.

Bardzo częstym źródłem toksyn są również leki. Polacy są w tej chwili w czołówce (wobec innych narodów) pod względem spożywania tzw. leków homeopatycznych.

Zobacz też: Oczyszczanie organizmu zimą – za i przeciw

Oczyszczanie – co to znaczy?

Dieta oczyszczająca to tzw. niezupełna dieta lecznicza. Jest bezpieczna i nieszkodliwa.

Dieta warzywno-owocowa składa się z produktów, które są bogate w naturalne przeciwutleniacze. Wspomagają one procesy naprawcze oraz działają oczyszczająco, uzdrawiająco i odmładzająco. Odstawienie pokarmów budulcowych i wysokoenergetycznych (białka, tłuszczy, węglowodanów szybkowchłanialnych) powoduje przestawienie się organizmu na odżywianie wewnętrzne – a to prowadzi do pozbywania się przez organizm bezwartościowych złogów, zdegenerowanych tkanek i wykorzystanie ich jako źródło pożywienia.

W efekcie uzyskujemy oczyszczenie, leczenie oraz odmłodzenie organizmu. Badania pokazują, że ma ona pozytywny wpływ na stan zdrowia wielu pacjentów.

Głodówce nie!

Niektórzy, w ramach oczyszczania organizmu, decydują się na głodówkę, ale należy mieć zawsze na uwadze, że może ona być dużym obciążeniem dla organizmu. Powinno się ją stosować pod opieką lekarza specjalisty.

Zbyt długa i nieprofesjonalnie prowadzona głodówka może doprowadzić do wycieńczenia organizmu, powstania kamieni żółciowych, jak również odkładania się złogów w nerkach. Stanowi więc ona niebezpieczeństwo dla zdrowia i z pewnością nie przyczyni się do oczyszczenia organizmu. Dlatego właśnie znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest dieta warzywno-owocowa.

Zobacz też: Dietetyczne oczyszczanie bez głodu