Nurkowanie - przygoda dla każdego

Do niedawna istniało przekonanie, że nurkowanie to jedynie męski sport, nurkować mogą również kobiety i dzieci już od 8 roku życia- wystarczą tylko dobre chęci i zdrowie. Kto choć raz zanurzył się w morską głębinę na pewno będzie chciał tę przygodę powtórzyć.
/ 15.04.2009 10:20
Do niedawna istniało przekonanie, że nurkowanie to jedynie męski sport, nurkować mogą również kobiety i dzieci już od 8 roku życia- wystarczą tylko dobre chęci i zdrowie. Kto choć raz zanurzył się w morską głębinę na pewno będzie chciał tę przygodę powtórzyć.

Nurkowanie jest to przebywanie pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na tzw. zatrzymanym oddechu, w celach rekreacyjnych, sportowych, naukowych, technicznych, ratunkowych lub militarnych. Nurkowanie ze sprzętem (ang. scuba diving) oraz nurkowanie na zatrzymanym oddechu (ang. freediving) jest zaliczane do sportów ekstremalnych.
Wyróżnia się następujące rodzaje nurkowania:
  • snorkeling – oglądanie podwodnego świata podczas unoszenia się na wodzie, z wykorzystaniem sprzętu ABC.
  • bezdechowe – nurkowanie na wstrzymanym w płucach powietrzu (zatrzymany oddech)
  • płetwonurkowanie – rekreacyjne do głębokości 40 m, dostępne nawet dla dzieci już od 10-12 lat, bez wyznaczonej górnej granicy wieku, określonej stanem zdrowia kandydata.
  • techniczne – dekompresyjne, przekraczające limity rekreacyjne (zarówno głębokości lub czasu pobytu pod wodą), związane ze zmianami mieszanin oddechowych pod powierzchnią wody, wykonywane z użyciem bardziej skomplikowanych konfiguracji i większej ilości sprzętu, złożonym planowaniu, dla osób o bardzo dobrym stanie zdrowia.
  • wrakowe – wiążące się z penetracją wnętrza zatopionych wraków
  • jaskiniowe (podwodna penetracja zalanych korytarzy, sztolni, jaskiń) – nurkowanie bez możliwości wynurzenia się pionowo na powierzchnię, niekoniecznie głęboko, ale niekiedy daleko od wyjścia.
  • komercyjne (zawodowe, prace podwodne) – często saturowane, bardzo trudne nurkowania z użyciem skomplikowanego sprzętu nurkowego, często z powietrzem lub innym gazem dostarczanym z powierzchni wody ze stacji obsługującej, nadzorujące i zabezpieczającej pracę nurka. Wymagania stawiane kandydatom są bardzo wysokie i dotyczą predyspozycji psychofizycznych i innych umiejętności wykorzystywanych do skomplikowanych prac w nieprzyjaznych, podwodnych warunkach. Do wykonywania takich prac są dopuszczane osoby posiadające ukończone specjalistyczne kursy i legitymujące się odpowiednimi dokumentami.
  • saturowane – w którym poziom gazu obojętnego wchłoniętego przez organizm nurka, a pochodzącego z mieszaniny oddechowej, osiąga największą możliwą dla danego ciśnienia zewnętrznego wartość.
Nurkowanie
Kto może nurkować?
Nurkowanie rekreacyjne to bezpieczny sport, należy jednak pamiętać, że przebywanie w odmiennym środowisku, jakim dla człowieka jest woda i różnicą ciśnień jest związane z pewnym zagrożeniem. Każdy amator nurkowania zanim rozpocznie kurs powinien najpierw przejść specjalistyczne badania. Nie powinny nurkować osoby podatne na drgawki, cierpiące na padaczkę, przeciwwskazaniem jest również czynna astma, cukrzyca, przebyte zabiegi chirurgiczne na uszach, perforowana błona bębenkowa a także niewskazane jest u kobiet w ciąży bez względu na stan zaawansowania.

Kursy najczęściej zaczynają się na basenie, trzeba opanować zasady obsługi sprzętu i wiadomości teoretyczne. Instruktorzy uczą zasad bezpieczeństwa pod wodą, ćwiczeń praktycznych, np. zdejmowanie i zakładanie maski pod wodą, oddychanie w parach z jednego automatu. Po części basenowej przychodzi czas na nurkowanie w wodach otwartych - największą popularność zdobył Zakrzówek, Zalew Soliński, Jezioro Białe i Jezioro Piaseczno. Kurs zakończony jest oczywiście egzaminem sprawdzającym zdobyte umiejętności praktyczne i teoretyczne. Większość ośrodków prowadzących szkolenia nurków, organizuje kursy zgodne z zasadami międzynarodowej organizacji PADI. Osoby, które ukończą podstawowy kurs zdobywają uprawnienia do nurkowania w wodach otwartych na maksymalną głębokość 18 m. Jest to certyfikat Open Water Diver - respektowany na całym świecie.

W początkowym okresie wystarczy mieć maskę z fajką i płetwy a organizatorzy kursów zapewniają pozostały sprzęt: kombinezon z pianki neoprenowej, butlę z powietrzem, automat do oddychania i kamizelkę wypornościową. Maska powinna dobrze przylegać do twarzy, osoby, które, na co dzień noszą okulary, mogą zdecydować się na maskę z odpowiednimi szkłami optycznymi (modele masek z podwójnymi szkłami). Płetwy należy dobrać w zależności od tego, jaką mamy technikę pływania kraulem. Osoby dobre technicznie decydują się na twarde płetwy.

ATRAKCYJNE MIEJSCA DLA PODWODNYCH TURYSTÓW

Zalew Soliński - głębokość dochodzi do 60 m, najbardziej przejrzysta woda wiosną i jesienią, zatopiony las i nieregularne dno.

Zakrzówek - zalany kamieniołom w Krakowie, głębokość do 32 m, skalisty brzeg, na dnie zatopiony autobus.

Jezioro Białe i Jezioro Piaseczno na Lubelszczyźnie - piaszczyste dno z bujną roślinnością.

Kamieniołom Jaworzno - Szczakowa - głębokość do 20 m, zatopione koparki.

Jezioro Czarna Hańcza - najgłębsze naturalne jezioro w Polsce, głębokość sięga do 100 m.

Chorwacja i Czarnogóra - skaliste wybrzeże, sporo ryb, jeżowców i ośmiornic.

Egipt - na dnie wraki statków, rafy koralowe, różnorodne gatunki ryb.

Meksyk - słynie z podwodnych jaskiń i potężnych morskich żółwi.

J. Ramoss