Nordic skating – połączenie narciarstwa z rolkami

Nordic skating to bardzo ciekawe połączenie jazdy na rolkach z zaletami narciarstwa biegowego.
Wiosna w pełni, a pogoda za oknem coraz bardziej zachęca do aktywności fizycznej. Jeśli jesteśmy grupą tych osób, które już tęsknią za nartami, łyżwami i sportami zimowymi, pewną alternatywą i zastępstwem może być nordic skating, czyli połączenie jazdy na rolkach z narciarstwem biegowym. Poznajmy bliżej tę niezwykle ciekawą dyscyplinę.
/ 29.05.2011 13:00
Nordic skating to bardzo ciekawe połączenie jazdy na rolkach z zaletami narciarstwa biegowego.

Nordic skating to bardzo ciekawe połączenie jazdy na rolkach z zaletami narciarstwa biegowego. Takie połączenie pozwala na poruszanie się po różnego rodzaju terenach niedostępnych dla użytkowników standardowego sprzętu. Można co prawda korzystać ze standardowych rolek, ale specjalne rolki do nordic skatingu posiadają specjalnie zaprojektowane koła oraz szyny. Takie rozwiązanie pozwala na pokonywanie leśnych ścieżek i różnego rodzaju wzniesień.

Elementami konstrukcji rolki Nordic, pozwalającymi na pokonywania terenów niedostępnych dla użytkowników zwykłych rolek, są jej unikalne koła oraz szyna. W przypadku tradycyjnych rolek do czynienia mamy z szyną opierającą się na czterech kółkach. Profesjonalne roli do nordic skating wykorzystują dłuższą szynę z dwoma dużymi, pneumatycznymi kołami o średnicy nawet do 15 centymetrów.

Polecamy: W górę pupy, ruszamy na spacer z kijkami!

Zastosowanie kół pneumatycznych zapewnia amortyzację na różnego rodzaju nierównościach pokonywanego terenu. Ze względu na znaczną średnicę kół, zamontowane są one przed i za butem. Rozwiązanie to obniżyło środek ciężkości i ułatwiło utrzymanie równowagi podczas jazdy. Rolki tego typu świetnie nadają się zatem do jazdy po leśnych ścieżkach, parku czy nierównych miejskich chodnikach.

Nordic Skating pozwoli każdej osobie na sprawdzenie swoich możliwości w nieco innej odmianie sportu. Miłośnicy narciarstwa będą mogli szlifować swoją formę przez cały rok, zaś fascynacji rolek mają możliwość spróbowania swoich sił w nieco innej dyscyplinie. Poza tym dla miłośników ekstremalnych przeżyć istnieją jeszcze inne odmiany tego sportu, między innymi downhill czy jazda z użyciem latawca typu kite. 

Sprawdź również: Co możemy zyskać dzięki Nordic Walking?

Redakcja poleca

REKLAMA