Napady głodu - jak sobie z nimi radzić?

Dlaczego mimo ściśle ustalonego planu posiłków w ciągu dnia mamy problem z napadami głodu? Zwykle tzw. wilczy apetyt pojawia się wieczorem. Jak sobie z tym poradzić?
/ 11.09.2013 09:54

Apetyt

Skąd biorą się napady głodu?

Najczęściej przyczyną nagłych napadów wilczego apetytu jest niewłaściwe odżywianie się w ciągu dnia. Wiele osób je nieregularnie, a w dodatku rezygnuje na przykład z drugiego śniadania czy lunchu, przez co po powrocie do domu odczuwa duży głód i je znacznie więcej. Jeśli chcemy temu zapobiec, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o pięciu posiłkach w ciągu dnia, w odstępach około trzygodzinnych. Jedząc mniej, ale za to częściej nie będziemy odczuwać tak silnego apetytu wieczorem, a ponadto zwalczymy pokusę podjadania. Zadbajmy także o właściwe zbilansowanie posiłków, a w szczególności dostarczenie organizmowi błonnika, którego bogatym źródłem są na przykład produkty pełnoziarniste.

Zobacz także: Jak trwale ograniczyć słodycze?

Unikajmy natomiast spożywania dużej ilości żywności o wysokim indeksie glikemicznym – to bowiem powoduje gwałtowne zmiany poziomu cukru we krwi i również przyczynia się do napadów głodu.

Przygotuj posiłki wcześniej - unikniesz wilczego apetytu

Prostym i praktycznym sposobem na zapobieganie objadaniu się po powrocie z pracy jest przygotowywanie sobie posiłków dzień wcześniej. Gdy w domu będzie na nas czekał gotowy obiad, który wymaga tylko podgrzania, łatwiej będzie się opanować i nie pochłonąć pierwszej rzeczy, którą znajdziemy w lodówce. Z tego powodu dobrze jest też pozbyć się niezdrowych przekąsek i zapełnić kuchnię zdrowymi produktami, po które będziemy mogli sięgnąć bez wyrzutów sumienia.

Anna Jardanowska

Anna Jardanowska - dietetyk z Centrum Fitness Fabryka Formy

Źródło: LTM Communications/bj

Zobacz także: Wrzuć metabolizm na wyższe obroty