Pilates

Najczęstsze wpadki fitnessowe

Same ćwiczenia nie wystarczą, aby uzyskać wymarzoną sylwetkę. Cel osiągniemy tylko wtedy, gdy będziemy ćwiczyć dobrze. Przestrzeganie podstawowych zasad i reguł na siłowni czy sali fitness przyniesie nam prawdziwą satysfakcję z treningu i widoczne efekty.
/ 21.09.2016 15:27
Pilates

Poniżej przedstawiam najczęściej popełniane błędy oraz ich następstwa.

1. „W kółko to samo” – rutyna

Wykonujemy ciągle te same ćwiczenia. Dlaczego? Bo dobrze nam wychodzą. W ten sposób koncentrujemy uwagę na wybranych partiach mięśniowych, zaniedbując pozostałe. Konsekwencją takiego treningu może być np. nieproporcjonalna sylwetka (u mężczyzn najczęściej rozbudowane plecy, ramiona i klatka piersiowa, a zaniedbane nogi). Dlatego plan ćwiczeń nie powinien być jednostajny, powinien skupiać uwagę na wszystkich partiach mięśniowych, również tych słabszych, rzadziej trenowanych.

Zobacz także: Sposoby na treningową nudę

2. Gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy!

Dokładność i technika to dwa najważniejsze określenia dobrego treningu. Ilość i ciężar nie są wcale takie ważne, jeżeli nie wykonujemy ćwiczeń poprawnie. Dzięki precyzji wygląd i siła naszego mięśnia jest w stanie się poprawić. To nie ilość powtórzeń czy ciężar, jaki podnosisz są najważniejsze, ale technika. To ona decyduje o tym, czy po treningu Twoje mięśnie zmienią się zgodnie z oczekiwaniami. W treningu siłowym, szybciej nie oznacza lepiej. Bezmyślne machanie ciężarkami na pewno nie wzmocni mięśni, może jedynie narazić nas na kontuzję.

3. Nie trenuj z pustym żołądkiem

Podczas treningu zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na energię. Dlatego pamiętaj, aby zjeść pełnowartościowy posiłek na dwie godziny przed ćwiczeniami. Konsekwencją niedożywienia może być konieczność przerwania treningu spowodowana drżeniem rąk, nóg a nawet omdlenia.

4. Mimo bólu zaciskam zęby i ćwiczę dalej

Nigdy nie ćwicz, gdy boli. Jeżeli trenujesz z za dużym ciężarem, niepotrzebnie wydłużasz sesje treningowe. Zmień to! Ciało wysyła sygnały w postaci bólu do naszego mózgu nakazując nam przerwanie treningu bądź zmianę sposobu ćwiczenia. Przesada z częstotliwością ćwiczeń oraz źle dobrany ciężar do naszej siły wcale nie oznacza efektywności, a może jedynie nam zaszkodzić. Nie forsuj się, rób przerwy, które spowodują wzrost mięśnia. Jeżeli nie będziesz przestrzegał tych zasad, doprowadzisz do przetrenowania organizmu.

5. Brak rozgrzewki – istotny początek treningu

Rozgrzewka i trening powinny stanowić nieodzowną całość! Jedno bez drugiego nie powinno egzystować. Dlaczego tak istotna jest rozgrzewka? Podnosi ciepłotę ciała, rozgrzewa stawy, powoduje dobre ukrwienie wszystkich mięśni. Ciało musi się przyzwyczaić do coraz większego wysiłku, w innym wypadku możemy narazić nasz organizm na kontuzje i urazy.

6. Zakończenie też jest ważne – streching mięśni

Brak rozciągania mięśni powoduje ich przykurcz. Następstwem tego może być np. problem z wykonywaniem codziennych rutynowych czynności, takich jak zawiązanie sznurowadła w bucie aż po kontuzje i urazy. Elastyczny i mocny mięsień jest mniej podatny na uszkodzenia i ułatwia nam codzienne życie.

Sprawdź: 5 mitów na temat rozciągania!