Nadwaga

Witam bardzo serdecznie mam 13 lat lat waże 68 kg i mam 168cm wzrostu. Jestem pewna ,że jestem otyła .Przez kilka tygodni nie uprawiałam żadnych sportów, miałam bardzo mało ruchu ponieważ miałam złamaną rękę. Natomiast o wiele więcej jadłam niż zwykle i w rezultacie przytyłam.
/ 04.01.2008 19:09
Nadwaga

Witam bardzo serdecznie mam 13 lat lat waże 68 kg i mam 168cm wzrostu. Jestem pewna ,że jestem otyła .Przez kilka tygodni nie uprawiałam żadnych sportów, miałam bardzo mało ruchu ponieważ miałam złamaną rękę. Natomiast o wiele więcej jadłam niż zwykle i w rezultacie przytyłam. Uwielbiam jeść i nie mogę się opanować ,może dlatego ,że przez kilka godzin nie jem a potem na wieczór jem zbyt obficie .Proszę o rade .


Marika

Droga Mariko

Twoje BMI wynosi 24,1 i mieści się w normie ale sięga już jego górnej granicy z nadwagą. Jesteś młodą dziewczyną i zdrowa dieta jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i wzrostu- nie powinnaś ograniczać posiłków lub stosować głodówkę. Rozumiem, że obecnie pojawia się wiele pysznych przekąsek, chipsów, czekolad i batoników, że trudno jest zapanować nad apetytem. Namawiam Cię gorąco do przejścia na zdrową dietę. Nic Ci nie grozi jeżeli będziesz jadła regularnie, naturalne i małe posiłki. Mimo, ze jest zima radzę lekką dietę, dużo owoców cytrusowych- pomarańczy, grejpfrutów i mandarynek. Musisz nadrobić stracony czas i więcej się ruszać. Zawsze powtarzam tak młodym osobom, żeby odchudzały się poprzez ruch i ograniczenie słodyczy. To powinno wystarczyć. Jeżeli w ciągu dnia zjesz główny posiłek czyli obiad, a wieczorem tylko owoce lub surówkę poprawi się twoja przemiana materii i wiosnę powitasz pełna energii, z ładną cerą i smukłą sylwetką, ponieważ owoce i warzywa to naturalna dawka witamin i minerałów.

Pozdrawiam serdecznie

Zuzanna Gąsiewska, dietetyk