Chodzenie na obcasach może powodować halluksy

Na szpilkach po halluksy – wywiad

Czy wiedziałaś, że chodzenie na szpilkach może powodować halluksy? Dlaczego buty te uważane są przez ortopedów za „wymysł diabła”, a także jak leczyć deformacje przez nie spowodowane Na pytania odpowiada lek. med. Łukasz Luboiński z Centrum Medycyny Sportowej, Kliniki Ortopedii i Traumatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
/ 29.06.2012 12:35
Chodzenie na obcasach może powodować halluksy

Dlaczego noszenie szpilek jest niezdrowe?

Lek. med. Łukasz Luboiński: Szpilki uważane są za niezdrowe ze względu na powodowaną przez nie deformację przodostopia (również w formie hallux valgus, czyli paluch koślawy). Istnieją trzy podstawowe niekorzystne aspekty noszenia szpilek: po pierwsze – wysoki obcas, który unosi nam tyłostopie i sprawia, że chodzimy na podniesionej pięcie, co powoduje znaczne skrócenie ścięgien i mięśni w obrębie stawu skokowego. Po drugie: większości przypadków szpilki mają także wąski nosek, co przyczynia się do zmiany fizjologicznego ustawienia stopy, jej ściśnięcia i zachodzenia palców na siebie. Po trzecie w takich butach istnieją tylko dwa małe punkty podporu, czyli pół centymetra kwadratowego na pięcie i jakiś obszar na przodostopiu, co skutkuje zaburzeniem równowagi tzw. priorecepcji. Zatem z punktu widzenia ortopedycznego szpilki to „zabójcy” stóp i kręgosłupa. Są to buty całkowicie niefizjologiczne i niezalecane w żadnej formie leczenia ani aktywności – jak to mówią niektórzy jest to „wymysł diabła” po to, żeby ortopedzi mieli co robić w swoim życiu.

Jakie są efekty i konsekwencje długotrwałego chodzenia w butach na obcasie?

Lek. med. Łukasz Luboiński: W swojej odpowiedzi skoncentruję się na stawie skokowym i stopie, ponieważ wytłumaczenie, dlaczego od szpilek mogą  boleć kolana i biodra, wymagało by dłuższego wykładu na temat biomechaniki kończyny dolnej, a nie jest to celem wypowiedzi. Tak więc, analizując od góry, dochodzi do skrócenia ścięgien, zaburzenia ich trakcji oraz pracy, co może powodować nawracające skręcenia stawu skokowego oraz uszkodzenia więzadeł i niestabilność wymagającą leczenia operacyjnego w przyszłości. Konieczność taka może być również wywołana deformacją stopy, która może także skutkować dolegliwościami bólowymi.

Polecane: Czy wysokie obcasy mogą powodować migrenę?

Czy można wyleczyć halluksy?

Lek. med. Łukasz Luboiński: Etiologia i występowanie halluksów są nie do końca ustalone. Tak, halluksy można leczyć, ale można im również zapobiegać i prowadzić program prewencyjny (zmniejszający ryzyko ich wystąpienia). Wiemy, że nie występują one w populacjach chodzących na bosaka oraz nie noszących butów na wysokim obcasie, czyli prawdopodobieństwo spotkania osoby z halluksem wśród narodów afrykańskich jest prawie niemożliwe.

Na czym polega leczenie halluksów?

Lek. med. Łukasz Luboiński: Leczenie halluksów, czyli deformacji palucha koślawego, jest dość trudne i złożone. Nie dotyczy ono bowiem przyczyny, lecz samych objawów, czyli zniekształcenia i skutków przez nie spowodowanych. Polega głównie na leczeniu operacyjnym, obejmującym ponad 130 technik wykorzystywanych w jego trakcie. Nie istnieje jednak jedna, doskonała metoda – do każdego pacjenta dostosowuje się indywidualnie różny ich układ. Najczęściej są to techniki chirurgiczne, związane z plastyką tkanek miękkich lub osteotomie, czyli operacje związane z przecięciem kości i zmianą osi kończyny. Należy pamiętać, że choroba ta nie jest wyłącznie defektem kosmetycznym, dlatego nie kwalifikuje on bezpośrednio do interwencji chirurgicznej. Rozważyć ją należy dopiero u pacjentów, u których występują także dolegliwości bólowe, niemożność założenia wygodnego obuwia, czy powtarzające się otarcia i wytworzenie w tej okolicy tzw. modzeli.

Zobacz także: Czy wiesz jak zapobiegać powstawaniu halluksów?

Mamy więc pozbyć się szpilek na dobre?

Lek. med. Łukasz Luboiński: Jeżeli chcemy mieć zdrowe stopy, można założyć szpilki na godzinę, dwie lub trzy, w skali całego tygodnia, ale spędzanie w nich sześciu czy ośmiu godzin dziennie jest „proszeniem się” o urazy i dolegliwości bólowe stóp, kolan, bioder i kręgosłupa.

Spisała: us

Polecane: Problemy ze stopami