Kolonie odchudzające dla dzieci - aktywne wakacje

Dziecku łatwiej przestrzegać zaleceń dietetyka w czasie roku szkolnego, gdyż jego dzień ma ustalony rytm. W czasie wakacji w utracie wagi pomóc mogą kolonie odchudzające przeznaczone właśnie dla dzieci.

Kolonie odchudzajace

Według zatrważających statystyk coraz większa liczba najmłodszych boryka się z problemem nadwagi i otyłości. Obecnie to już niemal 20% dzieci i młodzieży. Przyczyn takiego stanu należy upatrywać w coraz mniejszej intensywności ruchu zażywanego przez dzieci spędzające czas głównie przed ekranami komputerów i telewizorów, ale również z powodu nieprawidłowej diety obfitującej w żywność przetworzoną i typu fast food, podjadania między posiłkami i nieregularności spożywania posiłków.

Codzienność w odchudzaniu

Dla wielu rodziców, jak i młodzieży problem nadmiernej wagi jest problemem palącym, jednak zazwyczaj nie dysponują oni wiedzą potrzebną do zmiany utrwalonych, błędnych nawyków żywieniowych i społecznych, jak ilość zażywanego ruchu wspierającego redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej. Wytyczne przekazywane przez lekarza prowadzącego zdecydowanie łatwiej wdrażać w trakcie roku szkolnego, kiedy dziecko skoncentrowane jest na obowiązkach szkolnych i regularnym rytmie działań. Dbanie o siebie staje się wtedy elementem codziennego planu dnia. Trudniej natomiast przypilnować i rodzicowi, i dziecku zaleceń lekarskich w okresie wolnym od stałego rytmu dnia, czyli w trwające stosunkowo długo wakacje.

Latem kuszą niezdrowe przekąski, ma się mniej zapału do wyczerpujących ćwiczeń i większą ochotę na „zgrzeszenie”. Zwykła aktywność jak pływanie w jeziorze i dostępność sezonowych owoców mogą nie wystarczyć.

Zobacz także: Skąd się bierze otyłość u dzieci?

Kolonie odchudzające czy obozy odchudzająco-taneczne?

Kolonie

Renomowani organizatorzy wypoczynku letniego podążając za zauważalnymi trendami od jakiegoś czasu mają w swojej ofercie kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży również wyjazdy wspierające walkę z nadprogramowymi kilogramami. Najczęściej będą to wyjazdy wykorzystujące w programie dobroczynne działanie fitnessu, czyli zestawów ćwiczeń poprawiających sprawność fizyczną, jak i najnowszych kierunków ogólnorozwojowych typu zumba (coraz popularniejszy rodzaj treningu, łączący w sobie aerobik i tańce latynoskie ).

Czasem organizowane są też profesjonalne kolonie sanatoryjne oparte na współpracy kadry kolonijnej i rodziców z zespołem specjalistów pracujących w danym sanatorium. Uczestnicy takich kolonii każdorazowo przed modyfikacją diety i doborem właściwych zabiegów leczniczych przechodzą badania lekarskie, których wynik wpływa na zakres działań dobranych indywidualnie do potrzeb każdego kolonisty. Podczas pobytu na tego typu obozie dzieci i młodzież w formie zabawy i atrakcyjnych zajęć poprawiają kondycję, przygotowują się lub kontynuują zmiany w trybie życia i uczą się w prosty sposób unikać błędów żywieniowych. W pakiecie programowym kolonii odchudzających znaleźć można obok częstych spotkań z dietetykiem, aqua aerobik, gimnastykę leczniczą, hydromasaż, terenoterapię czy modny ostatnio Nordic Walking. Aktualnie obozy tego typu nie koncentrują się wyłącznie na odchudzaniu uczestników. Dodatkowo organizowane są obok klasycznych kolonijnych zajęć rekreacyjnych, jak wycieczki, gry i zabawy oraz program sportowo-kulturalny, zajęcia tematyczne atrakcyjnie rozbudowujące czas spędzony na wyjeździe. Organizowane są zatem obozy odchudzająco-sportowe, odchudzająco-artystyczne, czy odchudzająco-taneczne.

Zabiegi odchudzające dla nastolatków

W wielu zabiegach wspomagających walkę z nadwagą wykorzystuje się wodę. Hydromasaż opiera się na dobroczynnym działaniu wody, która skierowana na skórę pod odpowiednim ciśnieniem i we właściwej temperaturze oddziałuje na ciało mechanicznie i termicznie. Bicze wodne dotleniają skórę, poprawiają ukrwienie oraz rozbijają komórki tłuszczowe znajdujące się pod skórą sprzyjając modelowaniu sylwetki. Aqua aerobik to zestaw wzmacniających mięśnie ćwiczeń prowadzonych na basenie. Ta bezpieczna dla stawów i kręgosłupa forma ćwiczeń jest jednocześnie niezwykle skuteczna ze względu na opór stawiany przez wodę,w której przebywają ćwiczący, a co za tym idzie – zwiększa efektywność ćwiczeń ułatwiając osiągnięcie prawidłowej wagi.

Basen

W przypadku osób zmagających się z problemem nadmiernej ilości kilogramów niezwykle ważna jest systematyczna aktywność fizyczna. Gimnastyczne ćwiczenia zapewniają dobrą kondycję ogólną organizmu, płynność i harmonię ruchów oraz wzmacniają mięśnie i wspomagają modelowanie sylwetki.  W przypadku obozów odchudzających najczęściej stosuje się gimnastykę leczniczą tzw. suchą (ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające) oraz kinezyterapię (ruchowe ćwiczenia usprawniające). Nie do przeceniani jest także święcący triumfy nordic walking, czyli marszu ze specjalnie wyprofilowanymi i przygotowanym do takiego spaceru kijkami. Ten rodzaj aktywności angażuje do wysiłku większość mięśni ciała, odciąża stawy kolanowe, wzmacnia oraz pozwala spalić więcej kalorii podczas chodzenia, co wydatnie zwiększa efektywność odchudzania.

Korzystnie na redukcję tkanki tłuszczowej wpływa również  terenoterapia usprawniająca czynności układu ruchu, krążenia i oddychania. Jest to niekonwencjonalna forma leczenia ruchem w formie zintensyfikowanych spacerów leczniczych odbywających się na specjalnie wytyczonych trasach uzdrowiskowych. 

Zobacz także: Dieta dla dzieci z nadwagą w wieku 10-12 lat

Dbając o sprawność fizyczną dziecka pamiętajmy, że wakacje to okres, kiedy mimo wszystko łatwiej zachęcić dziecko do większej aktywności poprzez spacery, gry i zabawy ruchowe na powietrzu, a dietę poszerzyć o mnóstwo, świeżych, sezonowych warzyw i owoców oraz tak potrzebną wodę. Wydatnie w tym procesie może nam pomóc wybór odpowiedniej kolonii czy obozu letniego, gdzie dziecko miło, a przy tym efektywnie spędzi czas.