Klub fitness fot. Adobe Stock

Jak wybrać klub fitness? Na to MUSISZ zwrócić uwagę!

Chcesz schudnąć? Zapisz się do klubu fitness. Ale zanim wykupisz karnet sprawdź, na co powinnaś zwrócić uwagę. To musisz wiedzieć!
Agata Bernaciak / 04.03.2019 16:04
Klub fitness fot. Adobe Stock

Jest ich tak wiele, że możesz mieć kłopoty z podjęciem decyzji. Zwłaszcza, jeśli nigdy wcześniej do żadnego nie chodziłaś. Spokojnie! Oto kilka ważnych wskazówek, na co powinnaś zwrócić uwagę przy wyborze klubu fitness.

Krok pierwszy: zasięgnij informacji

Nie wybieraj pierwszego klubu, który odwiedzisz. Nie opieraj swej decyzji wyłącznie na tym, że znajduje się najbliżej domu (albo miejsca pracy). Sporządź listę kilku klubów, których lokalizacja ci odpowiada. Zrób błyskawiczną sondę wśród znajomych. Dowiedz się, które miejsce uważają za godne polecenia.

Krok drugi: obejrzyj sale i sprzęt

W klubie, który poważnie traktuje klientów, bez żadnych problemów powinnaś otrzymać wszelkie niezbędne informacje. Będziesz też mogła obejrzeć cały kompleks (wejść na sale treningowe, do szatni itp.). Pamiętaj - tylko wtedy, gdy masz dostęp do profesjonalnego sprzętu, efekty treningu będą zadowalające.

To nie znaczy, że klub musi być koniecznie wyposażony w „kosmiczne” maszyny, które potrafią wytrenować każdy mięsień. Tak naprawdę potrzebne są dobrze utrzymane, najlepiej markowe urządzenia, takie jak stacjonarne rowery, wiosła, bieżnie, ruchome schody. To standard, który wystarcza do przeprowadzenia optymalnego treningu. Przyjrzyj się, czy nie widzisz na sali leżących luzem sztang i ciężarków. Jeśli tak jest, to znaczy, że klub nie zwraca dostatecznej uwagi na bezpieczeństwo ćwiczących.

Krok trzeci: spytaj o instruktorów

Trener będzie twoim partnerem i przewodnikiem, odpowiada też za twoje bezpieczeństwo. Dlatego musisz mieć do niego pełne zaufanie. Dobry instruktor zna się nie tylko na ćwiczeniach, ale ma też wiedzę z dziedziny medycyny i fizjologii. Przed pierwszymi zajęciami powinien zrobić ci krótki sprawdzian możliwości fizycznych i wypytać o stan zdrowia oraz ewentualne przeciwwskazania do wykonywania niektórych ćwiczeń.

Krok czwarty: dopytaj o pełną ofertę

Porządny klub oferuje kilka rodzajów zajęć, a także programy dopasowane do indywidualnych potrzeb – jeśli jesteś miłośniczką roweru, zapytaj o specjalne ćwiczenia służące wzmocnieniu kręgosłupa. Dzięki temu masz większą możliwość dobrania rodzaju aktywności najlepszej dla ciebie.

Nowoczesne obiekty pozwalają również odprężyć się i zregenerować po treningu. Bywają wyposażone w baseny, sauny, można w nich wziąć serię masaży, a także zjeść coś w barku. Jeśli znajdziesz to wszystko w odwiedzanym ośrodku, zapisz mu duży plus.

Jeśli wybierasz się na zajęcia do klubu fitness, te rzeczy mogą ci się przydać! Zobacz, jaki sprzęt warto kupić, jeśli planujesz regularne treningi.

To może ci się przydać podczas treningu w klubie fitness!

Krok piąty: poczuj atmosferę

Spróbuj zorientować się, jakie stosunki panują między ćwiczącymi a instruktorami. Powinny być jak najbardziej życzliwe. Masz wtedy gwarancję, że bez problemu uzyskasz wszelkie potrzebne ci informacje, m.in. jak używać maszyn i przyrządów, jak często i z jakim natężeniem. Zwróć też uwagę na... zapach w salach. Woń potu czy stęchlizny natychmiast dyskredytuje klub.

Krok szósty: wczytaj się w regulamin

Zastanów się, czy jakość usług i standard klubu są warte proponowanej ceny. Najdroższe nie zawsze oznacza najlepsze. Zapoznaj się również bardzo dokładnie z warunkami umowy - szczególnie zwróć uwagę na możliwości jej wypowiedzenia.

Dowiedz się więcej o ćwiczeniach fitness:
Jak wygląda fitness na trampolinach? Przekonaj się!
Na czym polegają i czym się różnią poszczególne rodzaje fitnessu?
Jak zacząć ćwiczyć w klubie fitness? Przestań się zasłaniać takimi wymówkami!