Jak wybrać odpowiedni fitness klub?

Jak wybrać dobry klub fitness? Zwróć uwagę przede wszystkim na: cenę za karnet, lokalizację klubu, instruktorów, sale do ćwiczeń i sprzęty na siłowni. Czym charakteryzuje się dobry klub?
Aerobik/fot. Fotolia

Sami jesteśmy odpowiedzialni za wybór klubu, dlatego nim podejmiemy tak ważną decyzję rozejrzyjmy się w dookoła i wybierzmy najbardziej odpowiadający nam ośrodek. Jako klienci nie bójmy się pytać i stawiać wymagań, czas spędzony na ćwiczeniach powinien upływać w przyjaznej atmosferze.

Jak rozpoznać dobry fitness klub?

 • Dobry fitness klub powinien być czysty i higieniczny,
 • ilość i stan maszyn aerobowych oraz do ćwiczeń na siłowni znajdujących na sali powinna być adekwatne do ilości ćwiczących,
 • zajęcia fitness powinny charakteryzować się różnorodnością,
 • instruktorzy powinni być mili i przyjaźni, zawsze chętnie służący pomocą.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru fitness klubu?

 • Odległość od miejsca zamieszkania. Najlepiej gdyby klub znajdował się w okolicy lub np. po drodze z pracy. Jeżeli będzie zbyt daleko, motywacja do ćwiczeń spadnie.
 • Sugeruj się opiniami znajomych, popytaj ich gdzie uczęszczają na zajęcia i jak im się podoba.
 • Sprawdź w jakich godzinach otwarty jest klub. Jest to ważny element ze względu na dopasowanie do codziennych obowiązków i zajęć.
 • Zapytaj personel, w jaki sposób dbają o higienę w toaletach, w szatniach itp.
 • Sprawdź kwalifikacje instruktorów, zapytaj jakie kursy ukończyli itp.
 • Wnętrze powinno być zadbane, jego wygląd odgrywa ważną rolę dla naszej psychiki i dobrego samopoczucia.
 • Upewnij się, czy cena za karnet nie ma żadnych ukrytych opłat, np. za miejsce parkingowe.

Zobacz także: Ćwiczenia rozciągające

Sale do ćwiczeń

Bardzo ważnym elementem podczas prowadzenia zajęć jest nie tylko ich różnorodność, ale również metodyka ich prowadzenia. Sprawdź czy na salę nie jest wpuszczana zbyt duża ilość osób, każdy powinien mieć na tyle miejsca, aby swobodnie móc wykonać choreografię i ćwiczenie.

Zwróć uwagę, czy po każdych zajęciach sale jest wietrzona i sprzątana.

Jaki strój?

Jeżeli już wybierzesz odpowiedni klub, musisz wyposażyć się w strój do ćwiczeń. Nie ma z góry określonej sportowej kreacji, najważniejsze by nie krępowała ruchów. Najczęściej trenuje się w krótkich spodenkach bądź spodniach dresowych, na górę zakładamy bawełnianą koszulkę na ramiączka bądź z krótkim rękawkiem.

Jeżeli chodzi o obuwie, powinniśmy mieć je na zmianę. But powinien być sportowy i wygodny (najlepiej gdyby to były adidasy bądź tenisówki). Warto również wyposażyć się w rękawiczki, aby uniknąć odcisków. Nie zapomnij o ręczniku (wytrzesz nim pot kapiący z czoła). 

Zobacz także: Nauka prawidłowego wykonywania ćwiczeń

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 lat temu
Najlepiej by było stworzyć listę dobrych i fatalnych klubów fitness. Znacie jakieś dobre kluby w Warszawie?