Jak wybrać najlepszy model roweru?

Chcesz kupić rower, który będzie odpowiadał twoim potrzebom, ale nie wiesz jak zabrać się za ten zakup? Istotnych będzie kilka czynników, w tym na pewno: twoja płeć, wzrost i waga oraz proporcje ciała, a także sposób, miejsce i częstotliwość użytkowania roweru. Skorzystaj z naszych porad, żeby wybrać najlepszy model roweru.
/ 15.04.2014 12:41

Jak wybrać idealny rower

Fot. Kellys Bike

Oferta producentów rowerów jest dzisiaj rzeczywiście szeroka. Miejski, górski, szosowy, trekkingowy, crossowy. Z hamulcami tarczowymi, amortyzatorami, milionami przerzutek, ramą z rogami lub bez. Stonowany lub kolorowy jak papużka. Z koszykiem z kwiatkami. Jaki wybrać?

Stereotypowe wybory rowerowe

Kobiety zwracają uwagę na wygląd, a mężczyźni na parametry techniczne. Dlatego panie wybierają często rower, który będzie im pasował do butów i torebki, najlepiej modny rower miejski. Panowie natomiast taki, żeby zaimponował kolegom elementami konstrukcyjnymi lub ceną i żeby był to góral. Żeby wybrać dobrze nie dobieraj roweru do torebki i nie imponuj znajomym. Poznaj własne potrzeby w zakresie przyjemnej i komfortowej jazdy.

Gdzie i jak często będziesz jeździć na rowerze?

Poszukiwania roweru rozpocznij od przemyślenia, gdzie i jak często będziesz go używać. Czy będzie to Twój środek codziennego transportu do i z pracy lub szkoły? A może traktujesz rower jako alternatywę na sporadyczne wypady za miasto na leśne dróżki? Częstotliwość użytkowania powinna przełożyć się na budżet, jakie chcesz przeznaczyć. Droższy rower to lepsze komponenty, które wytrzymają intensywną eksploatację. Natomiast nawierzchnie, po których będziesz się przemieszczać wpływają bezpośrednio na wybór modelu, na którym powinno ci zależeć.

Zobacz także: Rower miejski - najlepszy do jazy po mieście?

W mieście, wszędzie albo w lesie

Do jazdy w mieście po utwardzonej, równej nawierzchni zdecyduj się na popularny dziś rower miejski albo rower typu fitness. Takie modele posiadają wygodne siedzenie, większe koła i węższe opony, hamują skutecznie (co jest istotne na przejazdach z sygnalizacją świetlną) i mają kierownicę powyżej siodełka, czyli jazda odbywa się w pozycji turystycznej, prawie wyprostowanej.

Jeśli jeździsz wszędzie – zarówno po miejskim asfalcie, jak i poza miastem po nierównościach, wybierz rower typu cross lub trekking. Takie maszyny to uniwersalne rozwiązanie, które dzięki amortyzatorom zapewni przyjemną jazdę w trudniejszym terenie.

Szybka, sportowa jazda na rowerze

Marzy ci się sportowa jazda na rowerze z nutką adrenaliny? Jeśli masz ochotę na długie szosowe wyprawy, wybierz rower typu road, czyli popularną kolarzówkę lub szosę. Szybko zrozumiesz, dlaczego ją pokochasz. Niesamowicie lekka i szybka jazda, podczas której będziesz bić swoje rekordy odległości i prędkości da ci smak dumy.  

Natomiast jeśli czujesz zew gór lub przyrody, skoncentruj się na rowerach górskich typu hardtail lub full suspension – radzi Michal Wiesenganger, specjalista z firmy Kellys Bike. Góral ma dobre hamulce, przerzutki przednie i tylnie, amortyzatory, wąskie siodełko, grube opony. Warto zainwestować także w model wyposażony w hamulce tarczowe. Mtb hardtail świetnie sprawdzi się w trudnym terenie, a full suspension sprosta nawet największym wyzwaniom.

Zobacz: Kupno roweru - rama karbonowa czy aluminiowa?

Rower należy przymierzyć

Przy wyborze rozmiaru roweru po pierwsze liczy się płeć – kobiety są z reguły niższe, więc dopasowuje się do nich rowery o mniejszej ramie i średnicy koła. Bardzo istotną kwestią jest, by samodzielnie przymierzyć rower do siebie. Tabele rozmiarów dostępne na stronach internetowych nie do końca uwzględniają rozmiary poszczególnych części produktu. Przymierzając rower powinno się ocenić przede wszystkim, czy czujesz się na nim wygodnie.

Jak dopasować rower do wzrostu?

Jedną z istotniejszych kwestii jest również dopasowanie roweru do wzrostu. Jak to sprawdzić? Siedząc na siodełku noga oparta o pedał w najniższym jego położeniu powinna być prawie prosta. Jeżeli regulujesz siodełko, a dalej takiej pozycji nie możesz osiągnąć, to na pewno ten model nie jest dostosowany do twojej wysokości.

Prawidłowa pozycja na rowerze

Aby prawidłowo przymierzyć się do roweru najlepiej jest skorzystać z pomocy drugiej osoby, która oceni twoją pozycję. Siedząc na rowerze musisz mieć swobodną możliwość położenia obydwu dłoni (bez zgiętych nadgarstków) na kierownicy, hamulcach i manetce, czyli elemencie sterującym przerzutkami. Nie możesz się garbić. Nie tylko będzie ci niekomfortowo, ale także negatywnie wpłynie to na Twój kręgosłup i stawy. Prawidłowa postawa na rowerze jest uzależniona od przeznaczenia sprzętu. Jazda sportowa wymaga nachylenia ciała pod kątem 30°, podczas gdy jazda rekreacyjna – nachylenia pod kątem 50°.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/16.10.2017 23:20
Dla kobiet bardzo dobrym wyborem będą rowery fitness, hybrydowe. Szybko tracą kilogramy ;). Jak kogoś ciekawi temat to polecam poczytać: funfashion.pl/rowery-fitness-dla-aktywnych-kobiet/