Jak pozbyć się wysokiego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi?

Ostatnio odezwał się u mnie wysoki cholesterol i wysokie trojglicerydy proszę o radę jak pozbyć się cholesterolu i trójglicerydów oraz tak dużej nadwagi sama nie wiem juz co mam jeść i jak sobie z tym poradzić.
/ 20.12.2007 12:49
Jak pozbyć się wysokiego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi?

witam mam 32 lata i juz spora nadwagę bo aż 20 kg przy wzroście 164 cm.
Ostatnio odezwał się u mnie wysoki cholesterol i wysokie trójglicerydy proszę o radę jak pozbyć się cholesterolu i trojglicerydow oraz tak dużej nadwagi sama nie wiem juz co mam jeść i jak sobie z tym poradzić. dziękuję.


Megi

Droga Megi

Koniecznie musisz ograniczyć spożywanie produktów spożywczych podnoszących poziom cholesterolu i trojglicerydow. Przede wszystkim ciasta, naleśniki, placki, lody, czekoladę, chipsy i inne słodycze. Najlepiej jeżeli przejdziesz na wegetarianizm, ponieważ wszystkie kiełbasy, parówki, kotlety, szynki, smalec i potrawy smażone podwyższają ten poziom. Cholesterol znajduje się też w jajach, serach, mleku, majonezie. Twoja dieta powinna opierać się na warzywach, owocach i produktach zbożowych zawierających dużo błonnika. Dodawaj do potraw czosnek i oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, na zimno typu Extra Vegine. Jedz jabłka, owoce cytrusowe, ziarna słonecznika, dyni, produkty sojowe, orzechy oraz chude ryby. Płatki jęczmienne lub owsiane (mogą być błyskawiczne) polecam jako pożywne, sycące i przede wszystkim zdrowe śniadanie. Możesz zalać je gorącym mlekiem, pod warunkiem, ze jest to mleko o zawartości tłuszczu 0,5%. Jeżeli zastosujesz się do moich porad i przynajmniej 2-3 razy w tygodniu będziesz ćwiczyć (obojętnie jakie ćwiczenia, a minimum przez godzinę) zrzucisz zbędne kilogramy a Twój cholesterol wróci do normy. Warto też zwrócić się do lekarza, ponieważ w ciężkich przypadkach sama dieta może nie wystarczyć.

Pozdrawiam serdecznie

Zuzanna Gąsiewska, dietetyk