HCG Weight Loss Program - kontrowersyjna dieta dla bogaczy

HCG to hormon produkowany w organizmie kobiety podczas ciąży. Zastrzyki z HCG w połączeniu z restrykcyjną dietą przynoszą zadowalające efekty, jednak to dieta tylko dla osób z zasobnym portfelem.
/ 22.02.2013 18:54

HCG (ang. Human Chorionic Gonadotropin) jest substancją znaną jako gonadotropina kosmówkowa. Jest to hormon wydzielany u kobiety w czasie ciąży przez zarodek, a potem przez łożysko. Jednakże można go również znaleźć u mężczyzny.  Zadaniem gonadotropiny kosmówkowej jest utrzymywanie funkcji ciałka żółtego, struktury, która powstaje w jajniku, w miejscu uwolnienia komórki jajowej, a potem podtrzymywanie produkcji progesteronu. HCG wpływa także na metabolizm aktywuje zapasy tłuszczu oraz przenosi składniki odżywcze do łożyska, by wspierać rozwój płodu. Naukowcy wciąż szukają mechanizmu powiązań między tym hormonem a redukcją masy ciała. W teorii HCG ma za zadanie hamować sygnały pochodzące z ośrodka głodu w podwzgórzu (tym samym stymulować uczucie głodu) oraz spalać rezerwy tłuszczowe dla dostarczenia „paliwa” energetycznego dla naszego organizmu.

Polecamy: Testosteron na widelcu!

Jak to się zaczęło?

Początek programu redukcji masy ciała dzięki HCG sięga 1950 roku. Wtedy to dr Albert T. Simeons stworzył plan redukcji masy ciała polegający na wstrzykiwaniu gonadotropiny kosmówkowej i otwarcie sieci klinik dietetycznych. Niedawno, w 2007 roku Kevin Trudeau napisał książkę  o tytule: „The Weight Loss Cure They Don’t You to Know About”. Przedstawił w niej swój program oparty na sugestiach Simeonsa. Trudeau proponował trójfazowy program obejmujący zastrzyki z HCG. Jako uzupełnienie zalecał bardzo restrykcyjną dietę tylko 500 kcal na dobę. Wkrótce potem autor książki został oskarżony i ukarany grzywną 37 milionów dolarów za propagowanie wprowadzających w błąd twierdzeń.

Jakie są główne założenia diety?

HCG Weight Loss Program zakładał zastrzyki zawierające gonadotropinę kosmówkową, które miały pomagać tracić na masie ciała około 0,5 – 1,5 kilograma w ciągu dnia. Według Trudeau iniekcje miały być połączone z bardzo restrykcyjną dietą dostarczającą organizmowi zaledwie 500 kcal dziennie.

Konsekwencje stosowania programu redukcji masy ciała za pomocą HCG

Podstawową wadą tej diety jest zagrażająca życiu podaż kalorii a tym samym energii. Wymusza ona kompensowanie zapasów glikogenu, białka i tłuszczu, w skutek czego obniżony jest automatycznie spoczynkowy metabolizm organizmu. Tak małe spożycie energii nie korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Skutkami ubocznymi są więc bóle i zawroty głowy, zaburzenia orientacji, depresja a nawet zakrzepy krwi.

Każdy zastrzyk na miarę złota

Każdy, kto chciałby mieć tak rewelacyjnie szybkie efekty utraty masy ciała bez ćwiczeń i operacji plastycznych musi za to słono zapłacić. Kuracja trwa aż 30 dni, a kliniki płodności, które zajmują się prowadzeniem tejże terapii wyceniają każdą dawkę HCG na 200 $. Do ukończenia całego programu redukcyjnego potrzeba około 150 takich dawek.

Jak wynika z przedstawionych powyżej informacji, nie zawsze to, co nowe, przełomowe i rewolucyjne jest zdrowe i niezawodne. Nie ma żadnych przedstawionych dowodów naukowych, wskazujących na zasadność stosowania zastrzyków zawierających HCG. Tak znaczny ubytek masy ciała spowodowany jest, jak można przypuszczać, wyłącznie dietą. Organizm kompensuje sobie zaistniałe braki energii z rozpadu tkanki mięśniowej oraz uwalniając rezerwy tłuszczowe. Powoduje to dość znaczną utratę na wadze, co jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Należy więc pamiętać, że jedynie udowodnioną korzystną dla organizmu redukcję masy ciała uzyskamy poprzez stosowanie urozmaiconej diety oraz regularny wysiłek fizyczny. Wtedy też zaoszczędzimy i dobre samopoczucie i pieniądze.

Zobacz także: Oznaczanie gonadotropiny kosmówkowej jako metoda wykrywania ciąży