Głodówka – skuteczna metoda oczyszczania organizmu

Głodówka – skuteczna metoda oczyszczania organizmu

Najbardziej naturalną, leczniczą metodą oczyszczania organizmu z toksyn jest głodówka. Stosując głodówkę, dajemy naszemu układowi pokarmowemu możliwość odpoczynku od pracy, jaką wykonuje, czyli trawienia. Organizm uwolniony od konieczności trawienia dostarczonych pokarmów może skoncentrować się na regeneracji.
/ 10.11.2010 20:36
Głodówka – skuteczna metoda oczyszczania organizmu

Zasadą głodówki jest zmuszenie organizmu do spalania zmagazynowanych zapasów glukozy a następnie tłuszczów. To w tkance tłuszczowej są zgromadzone duże ilości toksyn, które zostają uwolnione do krwi, a następnie wydalane z organizmu. W trakcie trwania głodówki spada szybkość metabolizmu, tym samym produkcja toksycznych rodników tlenowych także spada.

Głodówka może trwać jeden dzień lub kilkanaście dni. Polega na dobrowolnym powstrzymaniu się od jedzenia. Mimo powstrzymania się od przyjmowania pokarmów powinno się pić dużo wody. Woda rozcieńcza płyny ustrojowe i zwiększa ilość wydalanych toksyn z moczem, stolcem, potem.

Rodzaje głodówek

Głodówki można podzielić na zapobiegawcze i lecznicze. Głodówkę leczniczą stosuje się jako hamulec bezpieczeństwa, zwłaszcza wtedy, gdy należy szybko wyeliminować czynniki ryzyka i sytuacje zagrażające życiu, np. zbyt wysoki cholesterol, wysokie ciśnienie krwi.

Należy pamiętać, że głodówka jest metodą niefizjologiczną i może ona znacznie osłabiać organizm oraz spowodować szereg działań niepożądanych, na przykład: napad kolki u osób z kamicą dróg żółciowych, napad dny moczanowej u osób z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego, obniżenie odporności, omdlenia, wtórny przyrost masy ciała po powrocie do wcześniejszego odżywiania.

Polecamy: Jaka dieta będzie najlepsza dla Ciebie?

Głodówka może być prowadzona tylko pod ścisłą kontrolą lekarza. Nie może jej stosować każdy.

Głodówka – najczęstsze przeciwwskazania

Istnieją liczne przeciwwskazania do stosowania głodówki. Są to stany chwiejności emocjonalnej i nerwicy oraz depresji, okres przemęczenia, wyczerpania, stany rekonwalescencji po operacjach lub zabiegach, w czasie przyjmowania leków. Ważna uwaga dotyczy osób chorych na bulimię. Powinny one stosować głodówkę w ramach leczenia psychoterapeutycznego. 

Głodówki nie powinny stosować także dzieci, osoby starsze, osoby chore na choroby zakaźne. Dobra głodówka jest też kuracją oczyszczającą jelito grube. Jedno lub kilkudniowe kuracje stwarzają możliwość regeneracji jelit. Podstawą jest głodówka, ale też nawyk długiego i starannego żucia. Oprócz oszczędzania jelit i żołądka ćwiczymy w ten sposób swoją wolę. Jako przykład dobrej głodówki oczyszczającej jest metoda Buchingera. Jest to głodówka jedno lub kilku dniowa połączona z piciem ziołowych herbatek i wywarów warzywnych.

Mimo, że głodówka ma wielu wrogów ma też wielu zwolennikowi. Jest jedną z najstarszych i nieinwazyjnych metod oczyszczania organizmu, zaczerpnięta zresztą ze świata zwierząt. Chore zwierzę zawsze leczy się głodem. Jednak przy stosowaniu głodówki należy zachować wszystkie formy ostrożności i wszelkie wątpliwości należy wcześniej skonsultować  się z lekarzem.

Przeczytaj również: Oczyść organizm i zrzuć zbędne kilogramy