Gdy duże piersi są problemem…

Rozmiar piersi to główna przyczyna kompleksów polskich kobiet – dla jednych pań zawsze jest on za mały, dla drugich zbyt duży. Jednak to częściej kobiety z dużym biustem narzekają na swoje kształty i borykają się z wieloma problemami nie tylko natury estetycznej. Czy duży biust ma wpływ na nasze zdrowie?
/ 21.08.2012 12:45
Każda kobieta marzy o pięknym biuście fot. Fotolia

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, od jakiego rozmiaru biust jest „duży”. Wszystko zależy od subiektywnej oceny właścicielki. Często kobiety z większymi piersiami czują się niekomfortowo ze swoim rozmiarem – nie wiedzą, jak się ubierać, które staniki nosić, skarżą się na bóle kręgosłupa. Zazwyczaj problem sięga jeszcze głębiej, ponieważ wiele kobiet nie ma pojęcia, jaki naprawdę mają rozmiar biustonosza.

Jak znaleźć swój rozmiar?

Wbrew pozorom, najważniejszy wcale nie jest obwód piersi (A), ale klatki piersiowej pod nimi (B). Rozmiar miseczki to różnica między obwodami A i B. Im większa różnica – tym większa miseczka. Zatem piersi w rozmiarze 70E będą identycznej wielkości, co w rozmiarze 85B. Jednak będą potrzebować innych biustonoszy, gdyż nie wystarczy skrócenie paska, by stanik spełniał swoją rolę.

Problem braku odpowiedniego wyedukowania kobiet w temacie dużych piersi był tak duży, że powstała oddolna inicjatywa Lobby Biuściastych. Płeć piękna z całej Polski wolontaryjnie doradza sobie nawzajem w kwestiach biustonoszy i ćwiczeń. Recenzje nowych produktów, marek i sklepów mają tak duży wpływ na polski rynek, że powstały całkowicie nowe marki bielizny. Oprócz czysto praktycznych porad, Lobby Biuściastych prowadzi także kampanię uświadamiającą, że „alfabet nie kończy się na literze D”, a biust w rozmiarze G to nie potwór z innych wymiarów.

Biust a zdrowie

Podstawowym argumentem przemawiającym za dobrym doborem biustonosza są kwestie zdrowotne. Nieodpowiednio podtrzymane piersi bardzo obciążają kręgosłup, zwłaszcza u kobiet drobnych lub o słabej kondycji. Ponadto niewygodny stanik skłania jego nosicielkę do nieustannie zgarbionej pozycji. Wszystko to działa katastrofalnie na cały szkielet, a nasilające się bóle kręgosłupa mogą przerodzić się w poważne problemy zdrowotne.

Osobną kwestią jest samopoczucie psychiczne. „Dużobiuściaste” często czują się gorsze, niezgrabne lub nieładne ze względu na swoje piersi. Wiele z nich myśli o operacji pomniejszania piersi, mimo że nie spróbowały jeszcze innych opcji, takich jak odpowiednie ćwiczenia w dobrze dobranym do rozmiaru staniku sportowym.

Fora internetowe roją się od historii dziewczyn, których poczucie własnej wartości zostało kompletnie przewartościowane dzięki bardotce z szerokim paskiem lub kolorowym half-cupie do głębokich dekoltów. Wiele kobiet martwi się o przyszły wygląd swoich piersi. Grawitacja połączona z upływem czasu nie oszczędza nikogo – biust traci sprężystość i stopniowo obwisa coraz bardziej. W tym wypadku każda kobieta, bez względu na rozmiar, może bronić się, stosując odpowiednie ćwiczenia i dbając, by piersi nigdy nie pozostawały bez odpowiedniego stanika w czasie aktywności fizycznej.

Sprawdź: Ćwiczenia na jędrny biust

Gdy ćwiczenia to zbyt mało…

Chociaż problemy wielu dużych biustów można rozwiązać podanymi wyżej sposobami, to zdarzają się przypadki, kiedy redukcja piersi pozostaje najlepszym rozwiązaniem. Duże i ciężkie piersi mogą nadmiernie obciążać kręgosłup i plecy deformując kształt klatki piersiowej i popiersia. Operacja zmniejszenia piersi jest zatem zabiegiem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej.

Posiadaczki zarówno małych, jak i dużych piersi są często przekonane, że te drugie trafiły lepiej. Tymczasem oba stany mają swoje wady i zalety. Każda kobieta myśląca nad powiększeniem lub pomniejszeniem piersi powinna jednak dobrze poznać obie strony, a decyzję podjąć w pełni świadoma.

Zobacz także: ABC aktywności fizycznej

Źródło: materiały prasowe „Pragnienie kobiet”/ ej

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/04.05.2018 00:44
Mam taki właśnie problem. Jestem szczupła, 172cm wzrostu i mam bardzo duży biust. W sklepach nie ma tak dużych rozmiarów bym mogła kupić sobie biustonosz. Bardzo wstydzę się wyjść na plaże bo od razu wszyscy się na mnie gapią. Powiedzcie proszę co można zrobić żeby zmniejszyć piersi. Na operacje plastyczną mnie nie stać. Bardzo się tego wstydzę i mam dosyć idiotycznych uwag na mój temat. Proszę pomóżcie mi.
/14.04.2018 11:35
Jako posiadaczka biustu w rozmiarze E muszę przyznać,że największy problem jest z bieganie m,bardzo niekomfortowo👎
/21.10.2014 14:55
Ja też mam duży biust, wiadomo lekko nie jest, ale zdążyłam się do tego przyzwyczaić. Znalazłam nawet odpowiednie ubrania na siebie, więc i ten problem mam z głowy. Polecam wam markę Biubiu, oni wiedzą, że rozmiar kobiecego biust nie kończy się na D.
POKAŻ KOMENTARZE (1)