Dlaczego lubimy restrykcyjne diety?

Jeżeli przestrzegamy podstawowej zasady odchudzania, czyli spożywamy mniej kalorii, niż spalamy przez tydzień lub więcej, rezultatów wagowych można spokojnie oczekiwać natychmiast. Jednak sposób podejścia do odchudzania ma zasadniczy wpływ na liczbę kilogramów, które uda nam się zrzucić w pierwszych tygodniach programu.
Dlaczego lubimy restrykcyjne diety?

Szybki romans z dietą

Jeśli stosujemy dietę bardzo restrykcyjną i nie uprawiamy ćwiczeń, wskazówka wagi gwałtownie spada. Diety bardzo ostro ograniczające liczbę kalorii są skonstruowane w taki sposób, aby pomóc w szybkiej utracie wagi. Właśnie to przyciąga do nich ludzi, nawet wówczas, kiedy znowu przytyją.

Restrykcyjne diety dają nam też fałszywe poczucie sukcesu, ponieważ stracone kilogramy nie wynikają z utraty tkanki tłuszczowej, a przecież o to właściwie nam chodzi. Co więcej, kiedy chudniemy w rezultacie takiej diety cud, możemy być pewni, że wrócimy do wagi wyjściowej. Wielu z nas już prawdopodobnie wypróbowało dietę, która spowodowała natychmiastową utratę masy ciała, i wie, o czym mówię.

Z drugiej strony, jeżeli przyjmiemy postawę bardziej umiarkowaną, łączącą elementy diety i ćwiczeń, waga nie spada szybko podczas kilku pierwszych tygodni. Nie oznacza to, że dieta nie działa. Kiedy dowiemy się więcej o tym, czym tak naprawdę jest masa ciała i jak przebiega proces jej utraty, będziemy mogli spokojnie powiedzieć, że robimy postępy, nawet jeśli na początku wcale tego nie będziemy odczuwać.

Zobacz: Dieta bez cukru - galeria

Co się składa na masę ciała?

Cóż więc się dzieje wewnątrz naszego ciała? Istnieje wiele czynników decydujących o tym, ile ważymy. Jednak wiele z tego, co doświadczymy na początku stosowania naszego programu odchudzania, jest związane z trzema elementami składającymi się na masę ciała: wodą, tkanką łączną i tłuszczową. Woda stanowi jakieś 70% masy ciała i jest obecna w krwiobiegu, układzie pokarmowym i w każdej komórce (włącznie z komórkami mięśniowymi i w znacznie mniejszym stopniu tłuszczowymi).

Tkanka łączna to rożne typy komórek składających się na mięśnie, kości, chrząstki, włosy i paznokcie. Ostatni element to tkanka tłuszczowa — komórki tłuszczowe znajdujące się głównie w udach, biodrach, tylnych częściach ramion, brzuchu oraz w miejscach mniej oczywistych, jak na przykład w okolicach najważniejszych narządów czy ścianach tętnic i żył.

Polecamy: Czy leki mogą pomóc w zmniejszeniu masy ciała?

Uważaj, co naprawdę odchudzasz!

Spośród tych trzech komponentów masy naszego ciała najbardziej chcemy się pozbyć tkanki tłuszczowej, gdyż to właśnie ona przesądza o tym, ile ważymy, a jej nadmiar jest niebezpieczny dla zdrowia. Zdaję się, że czasem chcielibyśmy się również pozbyć wody zgromadzonej w organizmie, ale tak naprawdę lepiej jest skorzystać z jej dobroczynnego działania. Wiem, że twierdzenie to jest sprzeczne z tym, co do tej pory nam wpajano (i w co święcie wierzyliśmy) na temat ilości wody w organizmie, ale istnieje szereg powodów, dla których warto, aby ciało było dobrze nawodnione, o czym mowa będzie już wkrótce.

Fragment pochodzi z książki "Dieta Best Life" Boba Greene'a (Wydawnictwo Helion, 2008). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 lata temu
No to widzę, że nie jestem w tym sam. Ja polecam dobiegania.pl To naprawdę świetny sklep z super asortymentem i fajne ceny mają. Ja powiem szczerze, że Fast food to morderca, ale co zrobić, jak człowiek nie ma czasu na gotowanie?
/4 lata temu
Z wiekiem człowiek przybiera na wagę. Musiałbyś biegać kilkanaście kilometrów, żeby zrzuci te kilogramy uzbierane przez Fast foody. Ja znam ten problem i też walczę, ale potrzebuje nowych butów do biegania. Znasz jakich fajny sklep?
/4 lata temu
Takie diety mnie tylko zniechęcają. Chciałabym znaleźć coś, co nie będzie takie restrykcyjne, a pozwoli zgubić kilogramy. Ja biegam prawie każdego dnia, jestem zapalonym biegaczem, ale w ciągu dnia siedzę w samochodzie, jem dużo Fast foodów i nie młodnieję, więc mój brzuch się powiększa. Bieganie pomaga, bo nie tyję bardzo, ale widzę upływ czasu. Ostatnio musiałem zmienić spodnie na nieco większe, bo stare jakoś się skurczyły. Na szczęście trafiłem na promocję w jednym sklepie, w którym już kiedyś kupowałem i musze przyznać, że jestem bardzo zadowolony z zakupu.
POKAŻ KOMENTARZE (1)