Konsumenci oceniają produkt przede wszystkim na podstawie wyglądu, barwy i klarowności, a dopiero później pod kątem smaku/ fot. sxc.hu

Dieta lemoniadowa – oczyszcza czy odchudza?

Dieta lemoniadowa, zwana też dietą cytrynową, to jedna z diet-cud, popularna zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Koktajle tej drastycznej diety są preferowane przez gwiazdy kina. Czy dieta lemoniadowa jest dobra też dla Ciebie?
Konsumenci oceniają produkt przede wszystkim na podstawie wyglądu, barwy i klarowności, a dopiero później pod kątem smaku/ fot. sxc.hu

Na czym polega dieta lemoniadowa?

Jest to dość drastyczna „dieta” i polega na piciu przez tydzień tylko wody z cytryną, syropem klonowym oraz odrobiną pieprzu cayenne. Stosowanie diety lemoniadowej ma z założenia prowadzić do zrzucenia około 4 kg tygodniowo, włosy mają stać się błyszczące, a skóra – świetlista.

Jak zastosować dietę lemoniadową?

Co potrzebujemy:

  1. Dużo wody źródlanej.
  2. Opakowanie chili Cayenne.
  3. Dużo cytryn.
  4. Buteleczka syropu klonowego.
  5. Przyda się także wyciskarka do cytrusów.
  6. Opakowanie herbatki przeczyszczającej.

Syrop klonowy ma dostarczać witamin, minerałów i energii na czas głodówki. Cytryną ma działanie „oczyszczające”. Pieprz Cayenne lub chili przyśpieszają przemianę materii.

Przepis na koktajl:

3/4 szklanki wody źródlanej doprawiamy szczyptą pieprzu Cayenne i wlewamy dwie nakrętki syropu klonowego. Do tego wyciskamy sok z połówki cytryny. Wszystko dokładnie mieszamy. 

Tak przyrządzony koktajl pijemy, gdy tylko jesteśmy głodni, nawet 10 razy dziennie. Do tego należy pić jak najwięcej czystej wody, aby się nie odwadniać. Zabronione jest picie kawy, alkoholu oraz palenie papierosów. Nie jemy absolutnie nic. Każdego ranka można także wspomóc się herbatką przeczyszczającą z liścia senesu lub wodą z solą morską.

Roztwór z soli pije się na czczo, ma działać podobnie do herbatki przeczyszczającej. Co ważne, nie może być to zwykła sól kuchenna, ale sól morska.

Przepis na roztwór z soli:

2 małe łyżeczki soli rozpuścić w 950 ml lekko cieplej wody.

Dietetyk nie poleca

Czy naprawdę tak łatwo schudnąć? Jakie skutki uboczne niesie ze sobą taki rodzaj głodówki?

Niestety, prawda jest taka że nie ma i nie będzie nigdy diety cud! Koktajl cytrynowy z pieprzem i syropem klonowym może wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku. Ta „cudowna mikstura” wypłukuje z organizmu cenne minerały i witaminy. Prowadzi do niedoborów wapnia – cytryna w zbyt dużej ilości prowadzi do uszkodzeń szkliwa zębów. Nie dostarczanie pożywienia sprawia iż organizm zaczyna „zjadać” swoje mięśnie i uszkadza organy.

Stosowana przez dłuższy czas może prowadzić do drgawek, nudności i wyczerpania organizmu.

Czytaj też: Odchudzanie z dietą Dukana

Zanim się zdecydujesz

Jeśli koniecznie chcemy przejść taką kurację, zróbmy sobie bilans zysków i strat. Pamiętajmy, że taką kurację oczyszczającą mogą stosować wyłącznie osoby zupełnie zdrowe i tylko pod okiem lekarza.

Anemia, choroby układu krążenia, gorączka, osłabienie czy ciąża lub okres karmienia wykluczają wszelkiego rodzaju głodówki – zwłaszcza tak drastyczne – z sokiem z cytryny i pieprzem.

Ponadto taka głodówka powinna być stosowana maksymalnie przez dwie doby – najlepiej w weekend, tak by ewentualne osłabienie nie wpłynęło negatywnie na naszą aktywność. Co ważne, taka kuracja ma na celu oczyszczenie organizmu, a nie odchudzanie!

Polecamy serwis Zdrowe żywienie