POLECAMY

Dieta kapuściana - fakty i mity

Dieta kapuściana to popularny sposób na szybkie zrzucenie kilku kilogramów. Na temat jej skuteczności powstało wiele legend, które postaramy się przeanalizować - przedstawić fakty i mity.

Dieta kapuściana to sposób żywienia oparty na przyjmowaniu określonych produktów spożywczych i charakterystycznej zupy kapuścianej. Jest to dieta niskokaloryczna, ciesząca się sławą wśród kobiet. Pozwala zgubić trochę kilogramów, jednak często kosztem samopoczucia i zdrowia. Na jej temat powstało wiele legend, które postaramy się przeanalizować...

Dieta kapuściana - fakty i mity

Fot. Fotolia

Mit: dieta pozwala szybko zrzucić nawet do 8kg
Co prawda po zastosowaniu tejże diety tracimy kilka kilo, jednak ma to związek z wydaleniem nadmiaru wody z organizmu. Tkanka tłuszczowa pozostaje nadal na swoim miejscu. Dieta kapuściana może być „przedsionkiem” do innej diety, ustalonej przez doświadczonego dietetyka. Kuracji kapuścianej nie można stosować dłużej niż tydzień.

 

Mit: po diecie długo utrzymamy osiągnięty efekt
Efekt zmniejszenia masy ciała nie utrzyma się długo, gdy my wrócimy do swojego normalnego modelu żywienia. Zatem to co zgubiliśmy podczas tygodnia wyrzeczeń, zazwyczaj szybko powraca i często z nadmiarem. Oprócz tego, podczas tej diety nie zaleca się forsownych prac i aktywności fizycznej z uwagi na niską kaloryczność diety i związanemu z tym ryzykiem omdleń, zasłabnięć i niedoborów.

Mit: dieta kapuściana jest dla wszystkich
Nie jest to dieta prawidłowo zbilansowana, a więc nie dla wszystkich. Zresztą nie ma diety uniwersalnej, która stałaby się panaceum na nadwagę i otyłość. Każda dieta to sprawa indywidualna. Gdy chcemy się zdrowo i stopniowo odchudzić, nie strońmy od porad dietetyka/lekarza specjalizującego się w terapii nadwagi i otyłości. Gdy na własną rękę chcemy się w ten sposób odchudzić, warto wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który pomoże nam ustalić, czy dieta jest dla nas i czy nasz stan zdrowia pozwala na jej wdrożenie.

Prawda: po diecie występuje efekt jo-jo
Dieta kapuściana to jedynie coś w rodzaju bodźca. Przeprogramowanie na inny rodzaj odżywiania. Bodziec trwa krótko, dlatego też organizm zaczyna w inny sposób traktować dostarczany pokarm. Po diecie kapuścianej nie powinno się od razu powracać do żywienia dla nas normalnego. Trzeba przez dłuższy okres stosować dietę lekkostrawną, połączoną z aktywnością fizyczną, a także wspierać się poradą u dietetyka.

Prawda: podczas diety może dojść do niedoborów
Dieta nie dostarcza nam wielu składników pokarmowych – witamin, pierwiastków, białek i tłuszczów. Poza tym jest monotonna. Dla normalnego funkcjonowania potrzebujemy wszystkich składników w odpowiednich ilościach. Przejściowo może dojść do krótkotrwałej anemii, co ujawnia się w osłabieniu, senności, zaburzeniach pracy serca. Często podczas diety kapuścianej dochodzi do wahań poziomu glukozy we krwi, co istotnie odbija się na naszym samopoczuciu.

Prawda: kapusta to bogactwo witamin i innych cennych składników pokarmowych
Kapusta jest warzywem, któremu przypisuje się wiele cudownych właściwości. Już w czasach antycznych doceniono jej działanie lecznicze. Jednak by ich doświadczyć na własnym przykładzie, należałoby jeść kapustę codziennie. Ostatnio dużo się też mówi o jej działaniu przeciwnowotworowym.

Kapusta to źródło witamin z grupy B, C i beta-karotenu. Istnieje też opinia o zawartości witaminy U, która ma chronić żołądek przed wrzodami i nadżerkami. Kapusta niestety ma też sporo substancji antyodżywczych, które powodują u nas m.in. wzdęcia.

Zanim przejdziemy na jakąkolwiek dietę, dowiedzmy się o niej jak najwięcej. Prześledźmy wszelkie za i przeciw jej stosowaniu. Jednak pierwszorzędnie polegajmy na opiniach tych, których chlebem powszednim jest dietetyka i zasady zdrowego żywienia. To, że dieta pomogła twojej koleżance, nie oznacza, że pomoże tobie.

Czytaj też: TOP 10 najpopularniejszych diet odchudzających - ranking

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (220)
/5 lat temu
Witam.Jestem na tej diecie ok.3 tygodnie schudłam 7 kilo mam motywacje,bo widzę efekty.Zupę robię na różne sposoby dlatego mi się nie nudzi.Oprócz zupy jem na śniadanie kromkę razowego chleba i 2-3 jabłka dziennie,czasem jogurt naturalny.Szczerze polecam!!!
/3 lata temu
a dokładnie poproszę o taką dietę :-)
/4 lata temu
Dlaczego grubasków odciagacie od jedynej nie drastycznej diety?Czepiacie się ze to ze tamto a tak naprawdę kazda dieta jest szkodliwa a jeszcze bardziej o jakiejkolwiek diety jest szkodliwe najadanie się miesiem i tluszczzami.
POKAŻ KOMENTARZE (217)