Zrób detoks po świętach - 5 zasad

Jak co roku i w te Święta pozwoliłaś sobie na nieco więcej jeśli chodzi o jedzenie? Zobacz, jak doprowadzić organizm do porządku!
/ 18.04.2014 13:28

W okresie świąt jemy więcej, częściej i bardziej kalorycznie. Jak po tym czasie ulżyć swojemu żołądkowi i oczyścić swój organizm? Przekonaj się sama!

Detoks po świętach - 5 zasad

fot. Fotolia

 

1. Jedz, gdy poczujesz głód i skończ, kiedy poczujesz sytość

Podstawowa rola jedzenia to odżywienie organizmu i dostarczanie mu energii, abyśmy mogli cieszyć się życiem. Jedzmy, gdy jesteśmy głodni, a nie kiedy mamy tylko na coś ochotę. Jedzmy aż poczujemy sytość (ale nie przejedzenie!).

 

2. Jedz regularnie i nie „rozciągaj” swojego żołądka

Jeść powinniśmy w odstępach 3-4 godzinnych. Pamiętajmy, że żołądek gdy jest pusty ma wielkość 2 miseczek utworzonych z twoich dłoni. Lekkostrawny posiłek nie powinien przekraczać tej wielkości.

 

3. Jedz warzywa – zwłaszcza zielone!

Po ciężkiej, świątecznej diecie warto więc przestawić się na lekkie warzywne zupy i koktajle.  Szczególnie wartościowe będą zielone warzywa, które swój kolor zawdzięczają cennemu barwnikowi. Chlorofil pomaga oczyścić i otruć organizm, a dodatkowo usuwa wolne rodniki i zapobiega przedwczesnemu starzeniu.

 

4. Sięgnij po zioła

Na dolegliwości pokarmowe, idealnie sprawdza się mniszek lekarski – zwiększa ilość soków trawiennych, pomaga oczyścić wątrobę, stymuluje pozbywanie się toksyn. Inną oczyszczającą rośliną jest pokrzywa - wpływa pozytywnie na trzustkę, wątrobę i żołądek. Warto mieć pod ręką również eliksir imbirowy - ziołowy napój na problemy trawienne.

 

5.  Sport i kąpiele

Nie zapomnijmy o aktywności fizycznej – nawet w formie spaceru. Dla utrzymania właściwej masy ciała dietetycy zalecają 45-minutowe spacery 3 razy w tygodniu. Polecamy również kąpiele z dodatkiem różowej soli, która otwiera pory skóry - kąpiel solna jest jednym z najlepszych sposobów detoksykacji organizmu.

Na podstawie materiałów prasowych ORGANIC Farma Zdrowia