Quatre epices.

Czym jest okres stabilnej wagi?

Odchudzanie – to z prawdziwego zdarzenia – to proces długotrwały. Wiadomo bowiem, że najrozsądniejszy ubytek wagi to 0,5 do 1 kilograma na tydzień. Przychodzi jednak moment, w którym nasza nowa waga, uszczuplona już o parę kilo, zatrzymuje się. Czym jest okres stabilnej wagi? Co wtedy zrobić?
/ 23.02.2011 16:00
Quatre epices.

Ciało musi się przystosować

W czasie realizacji programu odchudzania, nawet kiedy minie już początkowa utrata wody i pierwszych kilogramów, może nadejść moment, że wskazówka wagi stanie w miejscu. Jest to bardzo prawdopodobne, ponieważ ciało reaguje na utratę tkanki tłuszczowej, dostosowując tempo metabolizmu w taki sposób, aby zapobiec dalszym utratom. Podobny proces zachodzi, kiedy drastycznie ograniczamy liczbę spożywanych kalorii. Jednak jeśli nadal przyjmujemy umiarkowane ilości i jesteśmy aktywni fizycznie, nasze ciało zaczyna od nowa proces przystosowania się.

Czytaj też: Jak utrzymać równowagę energetyczną?

Obserwuj i reaguj

Jeśli okres stabilnej wagi utrzymuje się przez co najmniej trzy tygodnie, jest to sygnał, aby zmienić pewne rzeczy tak, aby masa ciała zaczęła znowu spadać. Jeśli proces utraty wagi zostanie na długi czas zahamowany, zazwyczaj jest to znak, że wykroczyliśmy poza naszą wagę genetyczną.

Dowiedz się więcej: Co to jest waga genetyczna?

Fragment pochodzi z książki "100 sposobów na zwiększenie odporności" Theresy Cheung (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.