Czy środki przeczyszczające są bezpieczne dla zdrowia?

Producenci środków przeczyszczających kuszą klientów obietnicami szybkiej utraty wagi oraz łatwego pozbycia się syndromu leniwych jelit. Żaden z nich nie wspomina o niekorzystnych efektach ubocznych przewlekłego stosowania takich specyfików. Oto cała prawda o środkach przeczyszczających.
Asortyment środków przeczyszczających obecnych na polskim rynku jest dosyć szeroki.

Asortyment środków przeczyszczających obecnych na polskim rynku jest dosyć szeroki. Wiele z tych specyfików można kupić bez recepty w efekcie czego są one stosowane bez konsultacji z lekarzem, w wielu przypadkach bez wyraźnych wskazań i świadomości wszystkich efektów wynikających z ich przewlekłego stosowania. Jest to o tyle ważne, że ich długotrwałe przyjmowanie nie jest całkiem bezpieczne i może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań tj. uszkodzenie ścian jelita grubego, upośledzenie wchłaniania pokarmów czy też zwiększenie skurczów macicy. 

Kto nie powinien stosować środków przeczyszczających?

Ze stosowania środków przeczyszczających powinny bezwzględnie zrezygnować osoby z przewlekłymi schorzeniami przewodu pokarmowego, którym towarzyszą bóle (np. zespół jelita nadwrażliwego, celiakia czy choroby zapalne jelit), osoby u których podejrzewa się niedrożność jelit, jak również kobiety w ciąży. Wskazania do ich stosowania najczęściej wynikają natomiast z konieczności unikania przez chorego wysiłku np. po przebytym zawale lub w niewydolności mięśnia sercowego.

Zobacz również: Czym różni się sok od napoju?

Do sytuacji, w których podanie środków przeczyszczających jest zwykle niezbędne należą również : długotrwałe unieruchomienie oraz przepukliny. Czasami jest to pomocne przy ostrym zatruciu, w celu ograniczenia wchłaniania w jelitach substancji toksycznej. Ponadto opróżnienie jelit wymagane jest przed niektórymi zabiegami diagnostycznymi.

Jak działają środki przeczyszczające?

Jedną z popularniejszych form ogólnodostępnych środków przeczyszczających są sproszkowane bądź suszone zioła oraz oparte na wyciągach z nich herbatki. Do roślin o silnym dzianiu przeczyszczającym należą przede wszystkim rabarbar, senes, kruszyna pospolita i aloes. Zawierają one tzw. związki antrachinowe, które z jednej strony drażnią jelito, z drugiej zaś działają na zasadzie nasilania perystaltyki jelit oraz pobudzania jelitowej sekrecji(wydzielania) wody i elektrolitów.

Efektem tego jest nic innego jak masywne biegunki, które doprowadzają do odwodnienia organizmu. Rzekomy spadek masy ciała podczas stosowania tego typu środków jest, więc niczym innym jak tylko utratą wody ustrojowej, która może z kolei prowadzić do ogólnego osłabienia organizmu, zawrotów głowy, omdleń i zaburzeń trawienia i wchłaniania i w efekcie niedoborów składników odżywczych , a w ciężkich przypadkach nawet do utraty świadomości.

Podczas biegunki tracimy jednak nie tylko wodę ale również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu elektrolity, takie jak sód, potas czy chlor. Ich duże straty i jednoczesny brak wyrównania w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia a nawet życia powikłań, takich jak bolesne skurcze mięśni, zaburzenia rytmu serca, obrzęki kończyn oraz mózgu czy też zatrzymanie akcji serca.

Środki przeczyszczające a zaparcia

Środki przeczyszczające bardzo często stosowane są również przez osoby cierpiące na zaparcia. Niestety to nie jest najlepszy sposób na walkę z nimi. Jak już wcześniej wspomniano mimo, że pozornie powodują ich zanik, poprzez wiązanie wody i wywoływanie biegunki tak naprawdę doprowadzają do masywnego odwodnienia organizmu, które jeśli szybko nie zostanie wyrównane, w jeszcze większym stopniu niż przedtem będzie sprzyjać zaparciom. Uwidacznia się to szczególnie podczas przewlekłego stosowania tych specyfików.

Syntetyczne środki przeczyszczające

W aptekach i niektórych sklepach dostępne są również syntetyczne środki przeczyszczające, a wśród nich między innymi dwie grupy, to jest osmotyczne oraz poślizgowe środki przeczyszczające.

Do pierwszej z nich należą przede wszystkim siarczan magnezowy, fosforan sodowy i laktuloza, które podobnie jak wyciągi z niektórych roślin, powodują gromadzenie się wody w świetle jelit i w efekcie luźne stolce oraz biegunki.

Drugą grupę reprezentuje natomiast m.in. olej parafinowy, który „oliwi” błonę śluzową jelita cienkiego i grubego powodując wypróżnienie po około 12 godzinach. Podobnie jak naturalne środki przeczyszczające specyfik ten posiada jednak wiele efektów ubocznych a wśród nich między innymi zmiany zapalne oraz zaburzenie wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E i K). Do tej grupy należy również niegdyś powszechnie stosowany olej rycynowy. Ze względu na silne działanie drażniące na jelita cienkiego jest jednak coraz rzadziej używany jako środek przeczyszczający.

Zobacz również: Jak rozpoznać chlebową chemię?

Bardzo popularne na polskim rynku stały się ostatnio również tzw. masowe środki przeczyszczające, które zwiększają objętość mas kałowych i w efekcie przyśpieszają pasaż, czyli przechodzenie pokarmu z jelit do odbytu. Podstawowym składnikiem takich preparatów jest błonnik pokarmowy, a w szczególności jego 3 frakcje: pektyny, celuloza i gumy roślinne.

Na preparaty te, mimo iż zawierają błonnik naturalnie występujący w produktach roślinnych, również trzeba uważać, bowiem stosowane w dużych ilościach bez odpowiedniego nawodnienia mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. 

Jaka jest alternatywa do stosowania środków przeczyszczających?

Na podstawie zgromadzonych powyżej przykładów można więc wysnuć wniosek, że przewlekłe stosowanie środków przeczyszczających nie jest fizjologiczne dla organizmu człowieka, a często może być nawet niebezpieczne. Tego typu środki nie powinny być więc stosowane nagminnie, a jedynie jednorazowo, kiedy naprawdę wymaga tego sytuacja i to najlepiej pod kontrolą lekarza.

O wiele lepszym rozwiązaniem w walce z zaparciami oraz redukcją masy ciała jest prowadzenie szeroko pojętego tzw. zdrowego, aktywnego stylu życia, a więc regularne uprawianie sportów, zachowywanie wysokiej aktywności fizycznej, pogody ducha oraz oczywiście spożywanie w umiarkowanych ilościach i regularnych odstępach czasu zdrowych, prawidłowo zbilansowanych posiłków obfitujących w warzywa, mleczne produkty fermentowane (jogurt, kefir, maślanka) i pełnoziarniste produkty zbożowe.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/3 miesiące temu
Posilki musza byc duze bogate w blonnik i spozywane regularnie,do tego ruch(spacer wieczorami) .jesli występuje zaparcie spróbować poradzic sobie bez uzytku srodkow przeczyszczajacech(wypic szklanke mleka rano na czczo,zjesc dojrzała gruszek albo jabłko,koktajl z owocow moze byc tez kiwi z mlekiem albo kefirem)dużo wody duzooo,cierpliwości a napewno przejdzie.leki przeczyszczajace robią dziury w jelicie grubym ,jelita robia sie nie szczelne i toksyny przemieszczają sie do krwi ,co za tym idzie zle samopoczucie a nawet groźne choroby.
/3 lata temu
Są oczywiście bezpieczne i łagodne środki takie jak diecopeg ale stosujemy je tylko wtedy kiedy to rzeczywiście uzasadnione i nie skutkują metody naturalne.
/6 lat temu
są bezpiecznie, ale te odpowiednio dobrane i kupione w zaufanym sklepie. ja kupuję w http://www.nuvialab.pl/ środek Digest It i czuję się po nim świetnie
POKAŻ KOMENTARZE (5)