Czy dieta białkowa może być szkodliwa

Każda dieta ma inne zasady i może spowodować uszczerbek na naszym zdrowiu. Jest wiele diet „monotematycznych”, a każdy z nas wie, że co za dużo to nie zdrowo. Podobnie jest z białkową dietą Dukana. Sprawdź, czy dieta białkowa może być niebezpieczna dla Twojego zdrowia.
Czy dieta białkowa może być szkodliwa

Ostatnio bardzo modna stała się dieta wysokobiałkowa. Jej zaletą jest to, że rzeczywiście powoduje szybką utratę kilogramów. Uwielbiają ją panowie, bo mogą jeść określone mięso w niemal nieograniczonych ilościach. Mamy wrażenie, że żywimy się bez ograniczeń kalorycznych. Jest to pogląd błędny, naukowcy dowiedli, że człowiek nie jest w stanie spożywać białka, w ilościach pokrywających w pełni zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Diety ograniczające spożywanie węglowodanów są więc ubogokaloryczne, a skutkiem jest upragniona utrata masy ciała.

Według norm żywienia osoba dorosła powinna spożywać 0,8-2 g białka na kg masy ciała na dobę, sportowcy 1,2-1,4 g/kg na dobę (przy czym możliwe jest zwiększenie do 3 g przy niektórych sportach wytrzymałościowych).

Negatywne skutki diety białkowej

Natomiast trzeba też mieć na uwadze fakt, że spożywaniu dużej ilości białka może towarzyszyć hiperkalcynuria, czyli zwiększone wydalanie wapnia z moczem, co prowadzi do osteoporozy. Nadmiar białka w naszej diecie może także doprowadzić do kwasicy, w krwi pojawiają się w zbyt wysokich stężeniach kwasy zwane ketonami, stan ten rozwija się, gdy organizm, by zdobyć energię, jest zmuszony spalać tłuszcz zamiast glukozy.

Kwasica może zaburzyć pracę mózgu (spowodować śpiączkę) i doprowadzić nawet do śmierci, no ale mówię tu już tu o skrajnych przypadkach.

Zobacz także: Przyczyny odkładania się tłuszczu w organizmie

Większa podaż białka związana jest także z zwiększonym ryzykiem powstawania kamieni nerkowych.

Niestety dieta niskowęglowodanowa uboga jest w błonnik, którego źródło możemy odszukać w przetworach zbożowych, i w warzywach. Niedobór błonnika może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu i doprowadzić do poważnych chorób, takich jak np. cukrzyca, miażdżyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, nowotwór jelita grubego. Błonnik pomaga usunąć
z organizmu toksyny, ma także właściwości antynowotworowe.

Dieta białkowa uboga jest w witaminy i składniki mineralne, co może prowadzić do wielu chorób: szkorbut charakteryzujący się krwawieniem i zmianami zapalno-martwicowymi dziąseł, wypadaniem zębów, beri-beri, objawiającej się zaburzeniami w układzie nerwowym i mięśniowym itd.

Według racjonalnych zasad żywienia, co najmniej 55% kalorii w codziennym pożywieniu powinno pochodzić z węglowodanów. Głównym ich zadaniem jest dostarczanie energii, ale pełnią one również ważną rolę w budowie różnych narządów ciała oraz komórek nerwowych, sprzyjają prawidłowej pracy jelit, stymulują rozwój flory bakteryjnej jelita grubego, są ważnym źródłem energii dla mózgu i mięśni, wpływają na poziom glukozy we krwi i wytwarzanie insuliny, regulują poziomem sytości i głodu; uczestniczą w metabolizmie cholesterolu, oddziałują na motorykę jelit, mają właściwości przeczyszczające.

Zobacz także: Na czym polega dieta wysokobiałkowa

Rezygnacja z węglowodanów w diecie może więc wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie. Warto też zwrócić uwagę, że diety wysokobiałkowe są stosunkowo nowe, ich twórcy nie przebadali skutków ich długotrwałego stosowania.

Od lat wiadomo, że najskuteczniejszą dietą, a właściwie sposobem odżywiania jest „NŻT” ("nie żryj tyle"). Niektórzy uważają, że każda dieta jest dobra, jeżeli jest skuteczna, ale dieta jest tylko okresem przejściowym, a dla nas ważne jest, by zmienić cały system żywienia, nawyki, by nie rzucać się potem na wszystko to, czego odmawialiśmy sobie podczas diety. Zmniejszenie racji żywnościowych, dodanie warzyw i owoców i zastąpienie np. jasnego chleba ciemnym, przyczyni się do poprawy naszego wyglądu i samopoczucia. A tak małe zmiany nie spowodują, aż takiej rewolucji w naszym życiu i pozwolą utrzymać taki stan na dłużej, może na zawsze.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/4 lata temu
Ja zamawiam sobie catering dietetyczny z FitDiet jem mniej a o stałych porach i chudnie się samo, a przy okazji to doskonały sposób na zmianę nawyków żywieniowych.
/4 lata temu
Szczerze mówiąc to na przestałam juz sie odchudzac przy pomocy takich diet. Dlatego postanowiłam własnie teraz ze zaczne przyjmowac ThermLine i dzieki niemu mam nadzieje uda mi sie szybko stracic na wadze.
/6 lat temu
Czy przez suplementy białkowe mogę wydalać z krwią? Proszę o odpowiedź. Niedawno zacząłem wydalać kał z dużą ilością krwi. Nie towarzyszą temu żadne bóle, w przyszłym tygodniu idę do lekarza, ale wiadomo - wolę mieć pewność, że to nic poważnego.
POKAŻ KOMENTARZE (11)