Co to jest zbilansowana dieta i na czym polega?

W Polsce słowo dieta nadal jest mylnie kojarzona z mniej lub bardziej restrykcyjnym planem odżywiania, ukierunkowanym na zredukowanie ciężaru ciała. A tymczasem dieta to pokarmy, które dana osoba spożywa w ciągu dnia lub tygodnia.
/ 27.05.2008 04:13
W Polsce słowo dieta nadal jest mylnie kojarzona z mniej lub bardziej restrykcyjnym planem odżywiania, ukierunkowanym na zredukowanie ciężaru ciała. A tymczasem dieta to pokarmy, które dana osoba spożywa w ciągu dnia lub tygodnia. Co to jest zbilansowana dieta i na czym polega?

Natomiast zbilansowana dieta to taka, która jest bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.

Ludzki organizm potrzebuje codziennie do prawidłowego funkcjonowania ok. 60 składników odżywczych, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Podstawą zbilansowanej diety jest spożywanie odpowiednich ilości pokarmów z pięciu grup produktów:
  • pieczywo, produkty zbożowe i ziemniaki
  • warzywa i owoce
  • mięso i ryby
  • mleko i produkty mleczne
  • tłuszcze i cukry
Nie istnieje jeden produkt spożywczy, który zawierałby wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich, potrzebnych dla organizmu ilościach i proporcjach. Tylko łączenie i wykorzystywanie wielu różnych produktów pozwala na właściwe zbilansowanie diety.

Konsultacja: mgr inż. Alicja Kalińska, doradca żywieniowy