Brzuch

Od 6 miesięcy mam problem z brzuchem mam zaparcia i troszkę mi się przytyło. Cokolwiek bym nie zjadła i nie wypiła to mój brzuch wygląda jakbym była w ciąży po prostu "nadyma się jak balon". Odwiedziłam paru gastrologów i okazało się że mam zespół jelita drażliwego.
/ 28.12.2007 21:36
Brzuch

Od 6 miesięcy mam problem z brzuchem mam zaparcia i troszkę mi się przytyło. Cokolwiek bym nie zjadła i nie wypiła to mój brzuch wygląda jakbym była w ciąży po prostu "nadyma się jak balon". Odwiedziłam paru gastrologów i okazało się że mam zespół jelita drażliwego. Biorę leki (debridax, duspatalin, mucofalx) piję herbatki ziołowe jem otręby pszenne ale to nic nie pomaga. Nie wiem juz co mam robić bo bardzo źle się z tym czuje. Nigdy wcześniej nie miałam takich problemów mogłam jeść wszystko i o każdej porze i mój brzuch był plaski. Proszę o pomoc!!


Karola

Witaj

Zaparcia i wzdęcia to kliniczne objawy zespołu nadwrażliwości jelita grubego. Dochodzi nawet do uczucia pełności żołądka po niewielkim posiłku. Zalecenia żywieniowe są następujące: musisz wykluczyć z diety napoje gazowane, mleko i produkty z jego dodatkiem (oprócz kefirów i jogurtów), dżemy, czekoladę, słodziki, sok jabłkowy, śliwki, gruszki, wiśnie i brzoskwinie, ponieważ nasilają procesy fermentacji w jelitach, w których wytwarzają się gazy. Z warzyw powinnaś unikać jedzenia cebuli, kapusty, nasion roślin strączkowych- grochu, fasoli. Ogranicz mocną kawę, herbatę oraz alkohol. Pij minimum 1,5 l wody nie gazowanej dziennie. Ryż, mąka, jasne pieczywo oraz potrawy smażone i ostre także nie są wskazane. Jeżeli zastosujesz się do takiej diety powinnaś w przeciągu tygodnia odczuć wyraźną poprawę.

Pozdrawiam serdecznie

Zuzanna Gąsiewska, dietetyk