BMX, czyli rower na miasto i do "parku"

BMX, czyli rower na miasto i do "parku"

To bardzo specyficzny rodzaj roweru przeznaczony do ekstremalnego użytkowania i jazdy po mieście. Jego budowa sprawia, że zupełnie nie nadaje się on na dłuższe, rekreacyjne wyprawy za miasto.
/ 29.05.2010 18:23
BMX, czyli rower na miasto i do "parku"

Jego główną zaletą (dla ich użytkowników) jest bardzo mała, wzmocniona rama, dzięki której rower jest bardzo zwrotny i lekki zarazem. Koła montowane w BMX-ach mają średnicę maksymalnie 20 cali i są mocno szprychowane tak, aby wzmocnić ich wytrzymałość podczas skoków i akrobacji.

Całkowity brak przerzutek i, w niektórych przypadkach hamulców to kolejny znak rozpoznawczy rowerów tego typu. Siodło BMX-a jest ustawione bardzo nisko. Bynajmniej nie z powodów estetycznych. Po prostu riderzy bardzo rzadko z niego korzystają. A jeśli już, to tylko na chwilę, by dać odpocząć nogom i ramionom.

Wszystko po to by maksymalnie odchudzić rower. Najbardziej profesjonalni użytkownicy, biorący udział w międzynarodowych zawodach wykonują tak skomplikowane akrobacje, że linki hamulcowe z przodu uniemożliwiałyby okręcanie ramy wokół steru, czyli tzw. tail whipa.

Wykonywanie takich tricków jest niezwykle widowiskowe i często bardzo niebezpieczne. Niezbędna jest pełna kontrola nad „maszyną” oraz wieloletnie treningi i stuprocentowa koncentracja. 

Zobacz także: Enduro, czyli ruszamy w cięż teren

Najbardziej prestiżowymi zawodami skupiającymi niewątpliwie najlepszych zawodników są organizowane w USA zawody X-Games. To największe święto sportów ekstremalnych, na których można zobaczyć pokazy nie tylko BMX, ale też skateboardingu czy motocrossu. Każda z tych dyscyplin podzielona jest na kategorie w zależności od stylu jazdy. Dla BMX-ów są to:

  • Vert – 60 sekund na rampie; zawodnicy wykonują najlepsze technicznie i najwyższe tricki
  • Park – jazda na czas po skateparku; celem jest wykonanie jak najbardziej efektownego przejazdu wykorzystując ustawione tam przeszkody
  • Dirt jumping – skoki na hopkach; zawodnicy mają do wykorzystania kilka sztucznie usypanych hopek, na których wykonują 3-6 ewolucji
  • Big air – jeden najbardziej spektakularny skok; tu liczy się długość skoku; zawodnicy skaczą na kilkadziesiąt metrów

O tym jak bardzo Amerykanie cenią sobie zawody X-Games niech świadczy fakt, że zmagania zawodników na żywo transmitują największe stacje telewizyjne, takie jak ESPN czy ABC.

Zobacz także : Jak ubrać się na każda pogodę