Błonnik czyni cuda

Błonnik to niezbędny składnik pokarmowy, który zapewnia mnóstwo energii i pomaga zachować dobrą formę. Aby dobrze funkcjonować, każdego dnia dostarczaj swojemu organizmowi błonnika. Bez tych dwóch podstawowych składników układ trawienny blokuje się, a twoja sylwetka nabiera objętości.
/ 17.10.2012 10:00
Chleb wielkanocny do święconki. fot. Fotolia

Dlaczego warto szukać błonnika?

Spożywanie błonnika usprawnia nadzwyczaj działanie układu pokarmowego. Przyspiesza ruchy jelit, dzięki czemu pokarm jest szybciej trawiony i nie zalega w organizmie. Chroni przed zaparciami i ułatwia wydalanie resztek przemiany materii. Reguluje poziom cholesterolu we krwi, spowalnia proces rozkładu węglowodanów. Osoby stosujące dietę powinny wiedzieć, że błonnik zmniejsza łaknienie poprzez uczucie nasycenia, a także oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn. Co ciekawe, regularne spożywanie błonnika poprawia nasze samopoczucie i ogólną kondycję psychiczną. Błonnik usprawnia działanie układu trawiennego, a co za tym idzie poprawia wygląd skóry, dodaje włosom blasku, wzmacnia paznokcie i wyszczupla sylwetkę.

Polecamy: Jak wygląda twoja dieta?

Ile błonnika potrzebuje nasz organizm?

Według ekspertów każdy powinien zjadać ok. 25 do 30 g błonnika dziennie. Wystarczy wzbogacić nasz jadłospis o owoce, warzywa, sałatki, zboża, orzechy i wodę, a ograniczyć spożywanie gotowych dań. Ważne jest też picie dużej ilości wody, ponieważ dopiero te dwa składniki razem skutecznie usprawniają pracę układu trawiennego.

Zobacz również: Czy czekolada rzeczywiście poprawia nasz nastrój?

Błonnik należy wprowadzać do diety stopniowo, równocześnie zwiększając spożycie wody. Organizm musi przyzwyczaić się do nowego sposobu odżywiania. Na szczęście efekty są widoczne już po kilku dniach.

Czy błonnik syntetyczny zastąpi naturalny błonnik?

Błonnik syntetyczny nie jest produktem naturalnym, nie powstaje z roślin. Ponadto zawiera dodatki chemiczne, w postaci emulgatorów, konserwantów i barwników. Jedyną jego zaletą może być cena - uzyskanie błonnika syntetycznego jest tańsze i dużo szybsze, toteż proces produkcyjny zostaje skrócony do minimum. Jeśli jednak przy wyborze błonnika chcemy kierować się ceną - zamiast syntetycznego zamiennika, poszukajmy błonnika w owocach, warzywach i ziarnach, które codziennie jemy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/13.12.2012 10:03
Czytałam też ostatnio, że błonnik zwalcza nie tylko cholesterol, ale i hemoroidy (http://www.medigo.pl/pozostale-dolegliwosci-twoje-zdrowie/blonnik-a-zylaki), działa więc pozytywnie na wiele funkcji naszego organizmu. Nie mam problemów ani z jednym ani z drugim, ale zdrowe odżywianie się jest dla mnie bardzo ważne i zawsze biorę go pod uwagę w mojej codziennej diecie.
/12.12.2012 09:42
Błonnik powinien być w diecie każdego z nas bo dzięki niemu organizm prawidłowo funkcjonuje a my jesteśmy zdrowi:)
/22.10.2012 13:26
[quote=~Smykolandia] Polecam błonnik w tabletkach. Który wspomaga przemianę materii, pomaga w trawieniu. Ja stosuje błonnik ze względu na...zaparcia;/ bardzo pomaga, przy czym nie czuje głodu. Każda tabletkę popijam dużą ilością wody i nie podjadam miedzy posiłkami, szczególnie wieczorem. W dodatku jest niedrogi. 100 tabletek błonnika z ananasem kosztuje zaledwie 16zł. na opakowaniu napisane jest żeby brać 6 do 10 na dzień. Po 2-3 przed każdym głównym posiłkiem, ale ja biorę po jednej przed jedzeniem i tez pomaga. [/quote] Ale powiedz, czy to jest też metoda dla mnie jak się odchudzam? Mam ustalona siete przez dietetyka, coś tam to daje, ale niewiele. Myślisz, że ten błonnik w tabletkach to będzie dla mnie lepszy?
POKAŻ KOMENTARZE (3)