Ayurveda

Ta wedyjska sztuka uzdrawiania liczy sobie ok. 5000 lat. Ayurveda jest czymś znacznie więcej niż medycyną alternatywną – jest sztuką wiedzy o uzdrawianiu i filozofią życiową. Ayurveda dąży do równowagi pomiędzy ciałem, umysłem a duchem. Sam termin tłumaczony jest jako „wiedza o zdrowym życiu” i stanowi holistyczny system uzdrawiania.
Ta wedyjska sztuka uzdrawiania liczy sobie ok. 5000 lat. Ayurveda jest czymś znacznie więcej niż medycyną alternatywną – jest sztuką wiedzy o uzdrawianiu i filozofią życiową. Ayurveda dąży do równowagi pomiędzy ciałem, umysłem a duchem. Sam termin tłumaczony jest jako „wiedza o zdrowym życiu” i stanowi holistyczny system uzdrawiania.

Ayurveda jest nie tylko jedną z najstarszych metod uzdrawiania, ale również stanowi jeden z najbardziej kompleksowych systemów nadal stosowanej medycyny naturalnej. Jednym z niepożądanych stanów ludzkiego ciała jest także otyłość.

Jak mówi Ayurveda, istnieją dwa powody pojawiania się otyłości. Pierwszy polega na zbyt dużej ilości tłuszczu w organizmie. Drugim powodem jest zaburzenie jednego z trzech elementów składowych człowieka i natury – kapha, związanego z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. Ten artykuł koncentruje się tylko na pierwszym powodzie.

Ayurveda

W takim razie zajmijmy się tym, co mówi Ayurveda o leczeniu otyłości. Starożytna wedyjska sztuka uzdrawiania radzi to samo, co można usłyszeć w gabinecie lekarskim – otyłości należy zapobiegać. Ayurveda koncentruje się na trzymaniu pacjentów z daleka od problemów zamiast na leczeniu. Wzywa ich więc do trzymania się następujących zasad:
  • nie jedz za dużo, unikaj szczególnie podjadania po posiłkach kiedy Twój organizm trawi,
  • unikaj drzemek w trakcie dnia, szczególnie jeśli nie minęła godzina od ostatniego posiłku,
  • ćwicz regularnie,
  • zwracaj uwagę na zawartość tłuszczu i węglowodanów w Twoim pożywieniu, ale nie rezygnuj z nich zupełnie,
  • nie pij alkoholu ani wody na pusty żołądek.
Trzymanie się tych zasad pomaga w zapobieganiu otyłości. Jeśli natomiast już masz nadwagę, Ayurveda ostrzega, że chociaż leczenie nadal jest możliwe, wymaga dużo więcej poświęcenia. Zamiast koncentrować się na pojedynczej przyczynie nadwagi, Ayurveda proponuje bardziej złożony system leczenia zawierający następujące elementy:
  • Udvartana – masaż spalający tłuszcz wykonywany przy użyciu ziołowej mieszanki aplikowanej na całe ciało. Ten ziołowy masaż posiada dodatkowe zalety: oprócz stymulacji procesu utraty wagi, zwalcza cellulitis i przywraca zmysł dotyku.
  • Yoga – specjalny zestaw ćwiczeń umożliwia oczyszczenie umysłu oraz wzmocnienie sił witalnych sprawiając, że proces utraty wagi staje się nieco łatwiejszy.
  • Dieta – stworzenie indywidualnej diety dostosowanej zarówno do potrzeb osoby zmagającej się z nadwagą, jak również uwzględniającej preferencje smakowe.
  • Ziołowe suplementy diety – pomagają zachować równowagę organizmu, podczas procesu utraty wagi.
  • Nieforsowne ćwiczenia – zazwyczaj spacery, które pomagają w zachowaniu mięśni w dobrym stanie.
To kompleksowe podejście do leczenia nadwagi, zawierające o wiele więcej elementów ponad samą dietę lub dietę z ćwiczeniami spalającymi tłuszcz, osiąga wspaniałe rezultaty. I chociaż utrata wagi nie jest błyskawiczna, efekt jo-jo zdarza się bardzo rzadko. Osoby, które praktykują Ayurvedę twierdzą, że opisana powyżej metoda jest jedyną działającą dłużej niż kilka lat.

Leczenie otyłości i nadwagi metodą Ayurvedy jest interesującą alternatywą w stosunku do młodszych oferowanych dzisiaj metod. Kompleksowe podejście proponowane przez Ayurvedę sprawia, że leczenie dotyczy zarówno ciała, umysłu, jak i duszy – nie tylko tego jednego problemu, który uważamy za najważniejszy. Wybór Ayurvedy może być bardzo dobrym pomysłem w przypadku osób, które chcą stracić na wagę oraz dla tych, którzy pragną żyć w zgodzie z otoczeniem oraz własnym ciałem. Najważniejszym jednak aspektem tej metody – o czym nie można zapominać - jest wytrwałość.

Hanna Rutkowska
źródło: artykuly.com.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)