Aktywność fizyczna w czasie miesiączki - jakie ćwiczenia wykonywać?

Zazwyczaj podczas miesiączki, zwłaszcza przez dwa pierwsze dni, nie mamy szczególnej ochoty na cięższy wysiłek fizyczny. Nie musimy jednak leżeć i narzekać na to, że znów "coś kłuje", bo konkretne rodzaje ćwiczeń w czasie miesiączki nie tylko nie szkodzą, ale wręcz pomagają uporać się z bólem menstruacyjnym.
/ 12.03.2013 15:05

Ćwiczenia podczas miesiączki

Wyczerpujące ćwiczenia podczas miesiączki - takich unikaj

 1. Jogging, szybki bieg - podczas miesiączki wiele kobiet walczy z bólem w dole brzucha. Ćwiczenia aerobowe mogą okazać się zbyt ciężkie, bóle menstruacyjne mogą się nasilać.
 2. Aerobik - nawet, jeśli to "tylko" 35 minut. Aerobik bardzo angażuje wszystkie partie ciała, także brzuch, dlatego nie jest polecany podczas miesiączki. zwykły aerobik można natomiast zastąpić aqua-aerobikiem, ale niech będą to zestawy ćwiczeń o charakterze rehabilitacyjnym i rozciągającym.
 3. Tenis ziemny - ta dyscyplina zwykle wymaga sporego wysiłku
 4. Intensywna gimnastyka "dywanowa" - zrezygnuj z takich ćwiczeń jak brzuszki czy nożyce. Postaw na rowerek (kąt prosty pomiędzy udami a podłogą - 90°
 5. Koszykówka, siatkówka, skakanie na skakance - chyba, że czujesz się na siłach i nie doskwierają ci bóle menstruacyjne.

By ćwiczenia wykonywane w czasie miesiączki były relaksacyjne i nie sprawiały dodatkowego bólu, należy starać się wykonywać je możliwie wolno, bez przeciążania się, a po gimnastyce sięgnąć po uspokajającą, ziołową herbatę.

Co ćwiczyć podczas miesiączki?

 • Pływanie rekreacyjne - styl "żabka" podziała rozluźniająco
 • Joga - pozwoli uspokoić nerwy
 • Hantle i guma do ćwiczeń - podczas miesiączki możesz ćwiczyć ramiona i plecy
 • Jazda na rowerze, najlepiej miejskim
 • Lekka gimnastyka, spacer, wolny marszobieg
 • Ćwiczenia na piłce - także te w pozycji na brzuchu.

Polecamy: Dobierz ćwiczenia do swojego typu figury