www.sxc.hu

Pozytywne aspekty okresu przekwitania

Jest bardzo ważne dla nas, kobiet, zapoznanie się ze znaczeniem określeń i pojęć odnoszących się do wieku przekwitania. Ważnym jest także dowiedzieć się, co może się zdarzyć w tym okresie, aby odrzucić pospolite poglądy i uprzedzenia i być w stanie przygotować się do niego odpowiednio.
/ 01.04.2010 11:47
www.sxc.hu

Niektóre grupy kobiet widzą w okresie przekwitania fazę życia niosącą im korzyści. I możecie być pewne, że ten spokojniejszy już czas może mieć swoją pozytywną stronę także dla kobiet na Zachodzie. Jest to okres, gdy dzieci są już dorosłe, a sytuacja materialna też jest prawdopodobnie bardziej stabilna.

Wiele dróg otwiera się teraz przed nami, a my powinnyśmy nauczyć się korzystać z tej nowej sytuacji. Wreszcie mamy możliwość poświęcić więcej czasu sobie, zwrócić się ku nowym pasjom, albo zająć się tym, co odłożyłyśmy niegdyś na bok z braku czasu. Niektóre kobiety decydują się na kontynuowanie przerwanych niegdyś studiów albo zapisują się na kursy, których nie zaliczyły z powodu ciąży. Jeszcze inne uczęszczają na kursy kulinarne, albo uczą się grać na jakimś instrumencie. Planujcie więc i wykorzystajcie szansę, jaką niosą te lata.

Zobacz także: Czy joga jest dobra na stres?

Jeśli interesujecie się sprawami ducha, teraz właśnie będziecie miały czas na poświęcenie się odpowiedniej lekturze oraz głębszym studiom, na nauczenie się technik medytacyjnych i na nową orientację życiową. Da to bardzo pozytywne efekty jeśli chodzi o emocjonalne objawy wieku przekwitania, takie jak np. bezsenność, niepokój itd.

Jest bardzo ważne dla nas, kobiet, zapoznanie się ze znaczeniem określeń i pojęć odnoszących się do wieku przekwitania. Ważnym jest także dowiedzieć się, co może się zdarzyć w tym okresie, aby odrzucić pospolite poglądy i uprzedzenia i być w stanie przygotować się do niego odpowiednio. W ten sposób zapobiegamy wielu nieprzyjemnościom, a nawet możemy doświadczyć wewnętrznej odnowy.

Zobacz także: Joga lekarstwo dla duszy i ciała

Fazy w życiu kobiety

Zacznijmy od wyjaśnienia pewnych określeń związanych z tą fazą życia:

  • Menarche to moment pierwszej miesiączki. Na początku miesiączki są nieregularne, lecz w okresie reprodukcyjnym miesiączkowanie stabilizuje się.
  • Menopauza to moment, gdy zanika raz na zawsze miesięczne krwawienie z powodu zatrzymania się folikularnej aktywności jajników, co prowadzi do zmniejszenia się produkcji hormonów. Menopauza oznacza koniec reprodukcyjnej fazy życia kobiety, a poprzedza ją nieregularność cykli menstruacyjnych. Dlatego rzeczywisty moment wejścia w okres menopauzy zaczyna się po okresie 12 miesięcy bez miesiączkowania. Niedobór estrogenów może spowodować przykre następstwa; kobiety między 45. a 60. rokiem życia, a nawet starsze mogą cierpieć ze względu na złe samopoczucie i rozwój niektórych chorób.
  • Perimenopauza, zwana też klimakterium, to faza zaczynająca się mniej więcej trzy lata przed menopauzą. W tym czasie cykle miesiączkowe mogą stać się nieregularne, przy czym z powodu dużych wahań hormonalnych mogą występować albo silniejsze krwawienia albo menstruacja zanika. Jednak już od 45. roku życia aktywność jajników maleje i produkcja dwóch głównych żeńskich hormonów – estrogenów i progesteronu – stale się zmniejsza. Gdy poziom hormonów spada poniżej pewnego progu, zmniejsza się liczba pęcherzyków w jajnikach, cykle stają się bezowulacyjne (tzn. jajniki nie produkują pęcherzyków zdolnych do owulacji) i rozpoczyna się okres niepłodności.
  • Postmenopauza (okres życia kobiety po menopauzie).
  • Przedwczesna menopauza występuje równolegle i to dość często. W tym przypadku krwawienia miesięczne ustają o wiele wcześniej niż normalnie (na krótko przed ukończeniem 30. roku życia, a czasem nawet wcześniej), co prowadzi do niepłodności, nadmiernego owłosienia (hirsutismus), pojawienia się objawów typowych dla klimakterium oraz problemów psychicznych. Przyczyny wystąpienia zbyt wcześnie menopauzy mogą być różne, np. cysty na, torbiele, guzy jajników, lecz często jest to nadmierny wysiłek fizyczny, stres albo uraz emocjonalny.

Zobacz także: Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jeszcze nie tak dawno w naszym społeczeństwie wstydzono się rozmawiać na temat okresu przekwitania; to było prawie tabu i praktycznie do dziś faza ta postrzegana jest jako początek cielesnego i duchowego rozkładu. Jest to jednak błędne mniemanie, ponieważ menopauza wcale nie rozpoczyna ani procesu starzenia się, ani rozkładu.

Nasz organizm stale przechodzi przemiany i tylko od nas zależy, czy nastawiamy się do nich pozytywnie oraz stworzymy warunki, które umożliwią łagodniejszy przebieg procesu. Właśnie w fazie dopasowywania się do nowej sytuacji, powinnyśmy dbać o zdrowie i samopoczucie.

Joga jako terapia hormonalna

Hormonalna joga lecznicza jest rodzajem dynamicznej jogi, która bardzo szybko prowadzi do oczekiwanych rezultatów. Chociaż używa specjalnych ćwiczeń i technik podobnie jak hatha-joga, łatwo je opanować i praktykować. Wyniki motywują do dalszego działania, ponieważ terapia ta nie tylko powoduje podniesienie się poziomu hormonów, lecz prowadzi także do istotnej poprawy, jeśli chodzi o objawy związane z okresem menopauzy.

Zobacz także: Joga hormonalna a hatha-joga.

Źródło: Dinah Rodrigues, fragment książki: "Joga hormonalna", Wydawnictwo KOS.