Jako początkujący w jodze:
1. Zaczynamy od przeglądu stanu swego zdrowia, na wszelki wypadek dobrze jest zrobić zdjęcie rentgenowskie całego kręgosłupa wraz z miednicą, najlepiej w pozycji stojącej. Jeśli okaże się, że mamy skoliozę należy ćwiczyć tylko i wyłącznie korekcyjnie. Tak samo w przypadku dyskopatii. Jeżeli mamy nadciśnienie, nadciśnienie w gałce ocznej, odklejanie siatkówki, ropne zapalenie ucha, uszkodzoną szyję nie ćwiczymy wtedy pozycji odwróconych (np. stanie na głowie, świeca).
2. Nie zaczynamy ćwiczyć używając filmów, internetu, kaset czy książek. Szukamy doświadczonego nauczyciela najlepiej z około 10-letnim stażem w nauczaniu, znającego się na ortopedii i korekcie wad postawy. Jeśli mamy do wyboru niedoświadczonych nauczycieli lepiej zrezygnować z ćwiczeń.
3. Jeśli mamy jakieś wady i pytamy lekarza, czy możemy ćwiczyć jogę, to jego odpowiedź nie jest miarodajna. Na ogół lekarze (również ortopedzi) nie mają pojęcia czym jest joga. Przeważnie można ćwiczyć, lecz tylko gdy świadomie uwzględnimy przypadłość czy wadę i będziemy korygować ją w asanach.
4. Należy ćwiczyć delikatnie, ale za to regularnie. Nigdy nie ćwiczymy dla szybkiego osiągnięcia dużego zakresu w asanach. Joga to nie jest sport, lecz psychosomatyczna praktyka prozdrowotna.
Zobacz także: Efekty medytacji
5. Nie sprężynujemy w ćwiczeniach, oddychamy przez nos i nie zatrzymujemy oddechu, ćwiczymy z pustym żołądkiem, opróżnionym pęcherzem i jelitami, na boso. Najlepiej wcześnie rano lub późnym wieczorem.
6. Ćwiczymy w ciszy – słuchanie muzyki lub rozmowa to odwracanie uwagi. Grozi to złapaniem kontuzji.
7. Wykonując skłony w przód nigdy nie garbimy się i nie opuszczamy głowy. Grozi to dyskopatią!
8. Po dłuższym pobycie na słońcu rezygnujemy z ćwiczeń.
9. Podczas ćwiczeń nie powinno się odczuwać napięcia w twarzy, oczach, uszach ani podczas oddychania. Jeśli się pojawia – przerywamy ćwiczenia.
10. Ćwiczymy z otwartymi oczami. Można je zamknąć jeśli asana jest opanowana.
Zobacz także: Czy można schudnąć z jogą?
11. Kąpiel lub prysznic przed lub/i po ćwiczeniach (przynajmniej 15 minut po) odświeża umysł i ciało.
12. Nie ćwiczymy żadnych pozycji odwróconych (takich gdy miednica jest powyżej głowy) podczas menstruacji.
13. Przy świecy podkładamy pod barki złożone koce tak, by szyja nie była przeciążona. Szyja i głowa powinny być poza kocem a pod głowę podkładamy śliską tkaninę(np. jedwabną chusteczkę).
14. Ćwicząc podczas ciąży (najlepiej tylko przez pierwsze 3 miesiące) nie uciskamy brzucha i nie narażamy się na wstrząsy. W trakcie ciąży śpimy i relaksujemy się tylko na lewym boku (bądź oczywiście na plecach). Nie należy wykonywać żadnych asan w pierwszym miesiącu po porodzie. Później zaczynamy stopniowo i z umiarem.
Zawsze po zakończeniu asan kładziemy się na 10-15. minut w relaksie (śavasana), aby usunąć zmęczenie. Nie ma praktyki jogi bez śavasany.