Maty do jogi

Maty do jogi

Gdy zdecydujemy się na rozpoczęcie przygody z jogą będziemy zmuszeni do zaopatrzenia się w niezbędne akcesoria, które ułatwią i uatrakcyjnią ćwiczenia. Niezbędnym elementem każdego praktykującego jest mata.
/ 27.10.2009 11:14
Maty do jogi

Rynek oferuje nam ogromny wybór mat. Możemy przebierać w jej grubości, fakturze, długości, czy przede wszystkim cenie. Poniżej krótki przewodnik jak wybrać odpowiedni dla siebie produkt.

Grubość

Standardowa mata ma ok. 2,5-3,5 mm grubości. Cieńsze maty są wygodniejsze do przenoszenia, są lżejsze i zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Jeśli zainteresowanie jogą nie jest chwilowym kaprysem warto zdecydować się jednak na zakup grubszej maty. Ma ona od 3,5 mm w górę. Jest bardziej miękka i trwalsza.

Długość maty

Mata ma ok. 180 cm i jest wystarczająco długa dla większości użytkowników. Nie ma jednak problemu z nabyciem dłuższej, musimy jednak pamiętać, że jej długość to minimum naszego wzrostu.

Faktura

Maty wykonane są z przeróżnych materiałów, zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Niektóre z nich można składać, a inne tylko rolować. Jedne po wypraniu zachowują swój dawny kształt, a inne nie, dlatego przy wyborze maty warto zapytać, kogoś, kto już daną matę testował.

Antypoślizgowość

To jedna z najważniejszych cech, jakie powinna posiadać mata. Niestety większość dostępnych na rynku jest śliska, co utrudnia ćwiczenia. Niektóre pod wpływem potu przestają się ślizgać. Najczęściej ćwiczymy na kamiennych lub innych śliskich powierzchniach, dlatego zanim zaczniemy korzystać z nowej maty warto ją wyprać w temperaturze ok. 30 stopni. Pamiętajmy jednak ,że nie wszystkie nadają się jednak do prania w pralce.

Trwałość

Zależy ona przede wszystkim od intensywności i częstotliwości wykonywania ćwiczeń. Mimo to są wytrzymałe i powinny służyć przez długie lata.

Cena

Ceny są bardzo różnorodne. Wszystko zależy od rodzaju maty. Koszt zakupu jednej to ok. 35-40 zł. Możemy również nabyć te z „wyższej półki”. Ich ceny wahają się od 60-200zł.