Aktywność fizyczna

Kiedy rozpocząć naukę jogi

Korzyści płynące z uprawiania jogi są powszechnie znane. Jej naukę mogą z powodzeniem rozpoczynać ludzie w każdym wielu – nawet dzieci.
/ 18.08.2009 10:22
Aktywność fizyczna

Wiek odpowiedni do rozpoczęcia nauki jogi jest trudny do określenia. Istnieją, bowiem techniki, które pozwalają zrelaksować się i odprężyć ciężarnej kobiecie oraz takie ćwiczenia, które świeżo upieczona mama może wykonywać ze swoją pociechą.

Dzieciaki górą

Jedną z takich metod jest babyjoga. Pozwala ona nie tylko uporać się z poporodowymi problemami, ale i poprawić samopoczucie w czasie ciąży. Jej ogromną zaletą jest szereg ćwiczeń, które młoda mama może wykonywać z nowonarodzonym małym człowiekiem. Obok pogłębiania więzi między matką a dzieckiem, ćwiczenia pomagają rozwiązać kilka istotnych problemów – przynoszą one odprężenie, zwalczają kolki i ułatwiają trawienie.

Zabawa z jogą

Choć małe dzieci bardzo szybko się uczą, należy pamiętać by nie rozpoczynać nauki jogi zbyt wcześnie i tym samym nie zrazić do niej dziecka. Większość specjalistów uważa, że odpowiedni wiek to 7-8 lat. Mimo, że początki przypominają bardziej zabawę niż poważny trening to maluchy doskonale opanowują podstawy dyscypliny. Ćwiczenia mogą stanowić dodatkowy element czynności, którą dziecko już bardzo dobrze zna. W trakcie czytania książeczki możemy wspólnie z dzieckiem „pokazać” zwierze, o którym jest mowa w tekście. Ośmiolatek doskonale poradzi sobie już z ćwiczeniami oddechowymi oraz niektórymi mantrami. Pierwsze treningi nie powinny być dłuższe niż 10-15 minut.

Rodzice, którzy zdecydują się zapoznać swoją pociechę z jogą, muszą pamiętać, by nie robić niczego na siłę. Zmuszanie dziecka do ćwiczenia, przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Najważniejsze jest, by maluch opanował podstawy a tym samym techniki radzenia sobie ze stresem i napięciem. Raz nabyte umiejętności zaprocentują w przyszłości.