www.sxc.hu

Joga hormonalna a hatha-joga

Hormonalna joga lecznicza jest rodzajem dynamicznej jogi, która bardzo szybko prowadzi do oczekiwanych rezultatów. Chociaż używa specjalnych ćwiczeń i technik podobnie jak hatha-joga, łatwo je opanować i praktykować.
/ 24.03.2010 13:09
www.sxc.hu

Wyniki motywują do dalszego działania, ponieważ terapia ta nie tylko powoduje podniesienie się poziomu hormonów, lecz prowadzi także do istotnej poprawy, jeśli chodzi o objawy związane z okresem menopauzy.

Najbardziej znanym rodzajem jogi jest hatha-joga. Hatha-joga polega na praktykowaniu ćwiczeń w celu utrzymania dobrego stanu zdrowia. Ten rodzaj jogi poprawia jakość naszego życia, zwiększa motywację i witalność, wzmacniając mięśnie i kości, system nerwowy i wreszcie cały organizm. Podsumowując, można rzec, że hatha-joga składa się z różnych pozycji ciała, ruchów i paranayamy (czyli ćwiczeń oddechowych), którym towarzyszą techniki odprężeniowe oraz wzrost świadomości ciała. W hatha-jodze nacisk położony jest na ciągu, a nie na powtarzaniu.

Zobacz też: Pranajama.

Joga terapeutyczna

Regularne praktykowanie hatha-jogi jest wręcz zbawienne, albowiem pozwala ona utrzymywać zarówno dobry stan zdrowia, jak i równowagę cielesną, emocjonalną i psychiczną. Hatha-joga staje się terapią, sposobem leczenia, gdy nastawiona jest na korygowanie złego stanu zdrowia, jak na przykład:

  • dolegliwości kręgosłupa,
  • problemy ze stawami,
  • schorzenia dróg oddechowych (astma, zapalenie śluzówki nosa itd.),
  • stres, depresja oraz kilka innych problemów systemu nerwowego,
  • cukrzyca itd.

W pracy terapeutycznej za pomocą jogi tworzy się przeważnie zestaw ćwiczeń w celu skorygowania specyficznych problemów lub aby zaktywizować pewne partie ciała. Podobnie joga hormonalna służy do zlikwidowania problemów w okresie przekwitania. Joga hormonalna nastawiona jest na hamowanie procesu zanikania produkcji hormonów żeńskich, procesu charakterystycznego dla przekwitania oraz na uśmierzanie związanych z nim dolegliwości.

Aby taki sposób leczenia był bardziej skuteczny, wybrałam do zestawu ćwiczeń kilka technik pochodzących z innych odmian jogi:

  • jogi energetycznej,
  • kundalini-jogi (według Swami Sivanandy),
  • tybetańskich technik energetyzujących.

Zobacz też: Leczenie wad postawy za pomocą Hatha-jogi.

Joga hormonalna

Joga hormonalna odróżnia się od tradycyjnej hatha-jogi tym, że jest bardziej dynamiczna i bardziej skupiona na pracy nad ciałem energetycznym.

Ta energia życia nazywana jest w jodze praną. Prana stale cyrkuluje w naszym ciele i utrzymuje je w zdrowiu. Energię prany pobieramy wraz z pokarmem, z wodą, ze Słońca oraz z wielu innych naturalnych źródeł w przyrodzie, jednak głównie z powietrza, którym oddychamy. Z tego powodu praktykujemy, ćwicząc intensywne techniki oddychania.

Joga hormonalna wzmaga „dostawy” prany, pobudza jej przepływ w ciele oraz kieruje energię do tych organów, które są odpowiedzialne za produkcję żeńskich hormonów. Leczenie za pomocą jogi hormonalnej stanowi naturalne rozwiązanie w obliczu problemów występujących w okresie przekwitania.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że w książce tej proponuje się postępowanie naturalne i holistyczne, które dzięki wewnętrznemu masażowi oraz skierowaniu indywidualnej energii życia do organów odpowiedzialnych za produkowanie hormonów i pobudzaniu czynności gruczołów usuwa albo przynajmniej uśmierza symptomy przekwitania.

  

Źródło: Dinah Rodrigues, fragment książki: "Joga hormonalna", Wydawnictwo KOS