W dzisiejszym świecie fitnessu, spinningu, zumby i pedałowania w próżni, proste ćwiczenia na macie wydają się mało przekonywujące. A już zwłaszcza fakt, że ani się człowiek nie zadyszy, ani nie spoci, powoduje, że ludzie sceptycznie patrzą jogę. Medytacja może owszem, ale sport?
Tymczasem, joga jest swoistym fenomenem w świecie aktywności fizycznej. Faktycznie bowiem nie wyciska z nas siódmych potów, nie wymaga drogiego sprzętu, ani kondycji maratończyka, a mimo wszystko jej wpływ na ludzkie ciało jest po prostu zbawienny – tak w zdrowotnym, jak i w estetycznym znaczeniu. Zanim więc skreślisz jogę z twojego planu odzyskania pięknej figury, przeczytaj uważnie co możesz zyskać dzięki cierpliwości jogina…
Korzyści z jogi
Wspaniałe mięśnie. Joga sprawia, że jesteśmy silne. Nie kulturystycznie napakowane, ale prężne i stalowe. Asany zamiast bowiem zmuszać mięśnie do setek skracających je powtórzeń, wydłużają raczej mięśnie i to głównie te wewnętrzne, które utrzymują brzuch płaski, plecy proste a pupę zgrabną. Wytrzymując długo w poszczególnych pozycjach wyrabiamy w sobie siłę, pozostając wciąż szczupłe i zgrabne, a nie atletyczne.
- Niesamowita giętkość. Większość pozycji jogi skupia się na rozciąganiu ścięgien, mięśni i stawów, dając im ruchomość i elastyczność. Tym samym zapobiegamy bólom wynikającym ze zesztywnienia i zapewniamy swojemu ciału wspaniałą grację i giętkość.
- Mniej bólu. Terapeutyczne właściwości jogi pomagają przy wielu dolegliwościach związanych z bólem czy dyskomfortem: bóle pleców, reumatyzm, migrena czy bóle miesiączkowe to najpopularniejsze problemy, które można łatwo zredukować odpowiednimi ćwiczeniami.
- Lepsze oddychanie. Zwracają uwagę na oddech przy każdej pozycji uczymy się oddychać pełniej i spokojniej, a to prowadzi do zwiększenia wydajności płuc, lepszego dotlenienia tkanek i zredukowanie poziomu kwasowości w ciele. Ponadto, głębokie oddechy sprzyjają radzeniu sobie ze stresem i pozostawiają nas, po sesji jogi, zrelaksowanymi i rześkimi.
- Żwawsze krążenie. Wiele pozycji jogi, zwłaszcza tych odwróconych, niesamowicie wspomaga krążenie pomagając nie tylko szybciej pozbyć się z ciała toksyn ale też poprawiając wygląd skóry, zwłaszcza w zakresie cellulitu. Poza tym regularne uprawianie jogi pomaga obniżyć ciśnienie krwi i ustabilizować tętno.
- Super metabolizm. Chociaż joga nie powoduje zadyszki, pozwala efektywnie schudnąć! Dzieje się tak dlatego, że poprzez wytrzymywanie w określonych pozycjach stymulujemy wewnętrzne organy, przyspieszamy metabolizm i wydzielanie enzymów niezbędnych do lepszego trawienia. Joga znakomicie reguluje pracę układu pokarmowego i jednocześnie uławia pozbywanie się niestrawionych resztek jedzenia.
- Uniwersalność. Jogę ćwiczyć mogą osoby starsze, chore, kontuzjowane, kobiety w ciąży oraz po porodzie. Należy jednie prawidłowo dobrać ćwiczenia do możliwości i potrzeb oraz wykonywać je dokładnie według zaleceń.
Jak ćwiczyć?
Joga nie wymaga specjalnych warunków ani przygotowań. Możemy ćwiczyć praktycznie o dowolnej porze dnia – rano zyskamy dzięki temu energię i dobre samopoczucie, wieczorem możemy się wyciszyć i uspokoić. Najlepiej jest ćwiczyć przy otwartym oknie, ale tak aby wpadał przez nie dym papierosowy, spaliny czy pył. Ćwiczymy na podłodze, na specjalnej macie lub zwykłej karimatce i przed sesją staramy się lekko posprzątać pomieszczenie – dla potrzeb uspokojenia i medytacji zalecane jest aby jogę uprawiać w czystych, jasnych pomieszczeniach.