kobiety skaczą fot. Fotolia

Zakwasy - jak się pozbyć

Cierpisz na potreningowe bóle mięśni? Naucz się je zwalczać szybko i naprawdę skutecznie. Oto nasze sposoby.
Agata Bernaciak / 03.04.2013 10:48
kobiety skaczą fot. Fotolia

Każdy z nas miewa zakwasy - niezależnie od tego, w jakiej jesteśmy formie. Choć z czasem mijają same, często po zbyt forsownym treningu pojawiają się na nowo. Pragniesz ćwiczyć regularnie, ale ruch uniemożliwiają ci bolesne skurcze mięśni? Oto sprawdzone sposoby na pokonanie zakwasów raz na zawsze!

1. Woda

Odpowiednie nawodnienie organizmu wypłukuje z niego nadmiar kwasu mlekowego, który powstaje w mięśniach podczas intensywnych ćwiczeń. A pamiętajmy, ze to właśnie on jest głównym prowodyrem zakwasów.

2. Ocet

Choć ma nieprzyjemny zapach, mięśnie po natarciu octem powinny przestać dawać o sobie znać.Pytanie tylko co wolisz - cierpliwie znosić ból, czy wylewać łzy na skutek unoszenia się octowych oparów?:)

3. Sok z wiśni

Zdaniem naukowców związki zawarte w tych owocach mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, co sprzyja szybszemu rozbiciu zakwasów.

4. Szklanka piwa

Choć według wielu jest to najlepszych sposób na uniknięcie zakwasów, alkohol w nim zawarty może odwodnić nasz organizm. Coś za coś :)

5. Naprzemienny prysznic

Po treningu masuj obolałe miejsca słuchawką prysznicową, na przemian puszczając ciepłą i zimną wodę - dzięki temu unikniesz skurczów mięśni i odprężysz się.