Wypadek na rowerze? Zobacz, jak postępować!

Tu największą rolę gra przypadek. Zobacz, jak postępować, gdy dojdzie do wypadku na rowerze!
Wypadek na rowerze? Zobacz, jak postępować! fot. Fotolia

Wypadki zdarzają się nawet najlepszym kolarzom. Niektóre kończą się zwykłymi otarciami. Zdarza się jednak, że uraz bywa poważniejszy. Wtedy konieczna jest pomoc medyczna lub transport do szpitala.

Co robić, gdy jesteśmy świadkiem wypadku rowerzysty?

Zanim zaczniemy udzielać pomocy, pamiętajmy o zachowaniu własnego bezpieczeństwa. Rozejrzyjmy się, czy nic nam nie grozi, czy np. nie potrąci nas samochód. Jeżeli jest bezpiecznie, podejdźmy do rannego i zapytajmy głośno, czy nas słyszy. To czy poszkodowany jest przytomny czy nie, ma wielkie znaczenie dla dalszych kroków.

Co robić? Jeśli rowerzysta jest przytomny, możemy spokojnie zacząć udzielać mu pomocy. Jeżeli jest nieprzytomny istnieje ryzyko, że właśnie umiera i zamiast bandażować kolano, powinniśmy natychmiast wezwać pomoc i zacząć uciskać klatkę piersiową.Jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu rowerzyście?

Pierwszą czynnością jest sprawdzenie przytomności. Jeżeli poszkodowany nam odpowie oceńmy, jakie odniósł obrażenia – jeżeli są poważne, (np. widoczne złamanie), nie działajmy instynktownie, tylko zadzwońmy po karetkę.

Działajmy rozsądnie. Po pierwsze, pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. Po drugie, udzielajmy pierwszej pomocy w ramach swoich umiejętności. Możemy tamować krwotoki nakładając opatrunek na ranę, wykonywać uciski klatki piersiowe, czy po prostu posiedzieć obok lub okryć poszkodowanego kocem.

Co powiedzieć podczas rozmowy z dyspozytorem pogotowia ratunkowego?

Po uzyskaniu połączenia powiedzmy, z czym mamy do czynienia. Nie stawiajmy samodzielnie diagnozy, tylko powiedzmy to, co widzimy (np. „samochód potrącił rowerzystę”, „rowerzysta spadł z roweru”). Wtedy dyspozytor zdecyduje, co robić. Może się zdarzyć, że wyśle karetkę i jednocześnie poprosi nas, aby udzielić pomocy rannemu przed przyjazdem zespołu, dokładnie nas instruując.

Co robić, jeśli boisz się udzielać pierwszą pomoc?

Pamiętajmy, że gdy ktoś umiera, nie grozi mu już większe niebezpieczeństwo. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, w jaki sposób działać, zadzwońmy pod numer 999 i zapytajmy dyspozytora, co robić. Jest to osoba z wykształceniem medycznym i z pewnością podpowie, co robić.

Dowiedz się więcej o jeździe na rowerze:


na podstawie informacji prasowej Grupy Europ Assistance
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)