kobieta rozciąga się fot. Fotolia

Trening na stres

Stres skraca życie! Najwyższy czas nauczyć się nad nim panować. Pomoże ci w tym nowa strategia - regularne ćwiczenia!
/ 22.08.2012 15:22
kobieta rozciąga się fot. Fotolia
Z ostatnich badań kalifornijskich naukowców wynika, że stres może skrócić życie nawet o 10 lat! Właśnie z tego powodu mamy dla ciebie propozycję. Znajdź własny sposób na odstresowanie. Wypróbuj metody zalecane przez psychologów zajmujących się terapią. Na początek zafunduj sobie Jeden Dzień bez Stresu. Na jego przeprowadzenie najlepsza będzie sobota lub niedziela. Tego dnia nie planuj niczego szczególnego. Zorganizuj sobie czas tak samo jak zwykle – różnica będzie polegać tylko na tym, że co jakiś czas poświęcisz parę minut na ćwiczenia relaksacyjne.

8.00 Mudra relaksująca

Unosisz obie dłonie na wysokość ramion. Łączysz opuszki palca serdecznego i kciuka, lekko uciskasz. Prostujesz pozostałe palce, rozluźniasz dłoń. Ćwiczenie robisz przez 10 minut, jednocześnie lewą i prawą ręką. Mudry stosuje się w medycynie Wschodu, Hindusi nazywają je jogą dla rąk. Mudra to specjalny układ dłoni, dzięki któremu możesz błyskawicznie uwolnić się od stresu. By nie zepsuć uspokajającego efektu mudry, nie pij do śniadania kawy, która działa pobudzająco. Jeśli nie potrafisz się bez niej obejść, wypij filiżankę kawy bezkofeinowej.

10.00 Akupresura

Uciskasz jednocześnie punkty tuż przy obu uszach, odpowiedzialne za odprężenie psychiczne. Robisz to tak, by nie odczuwać bólu. Uciskasz 20 razy, za każdym razem licząc do trzech (ok. 2 min). Zwalniasz ucisk i naciskasz znowu. Pobudzanie tych punktów powoduje przekazanie informacji do mózgu, do ośrodka kontrolującego emocje. Uspokajające sygnały natychmiast rozchodzą się po całym ciele. Rozkurczają się napięte mięśnie, oddychasz spokojniej.

12.00 Bieganie (spacer)

Czas na relaks na świeżym powietrzu. Wkładasz adidasy i robisz 10-minutowy jogging po parku albo polną ścieżką. Biegnij dość wolno, nie przyspieszaj i nie zwalniaj. Staraj się wyrównać oddech i tempo. Zdaniem ekspertów jogging jest jednym z najlepszych sposobów na rozładowanie napięć emocjonalnych. Podobnie działa energiczny spacer, więc jeśli nie masz ochoty na bieganie (lub np. dokucza ci serce), po prostu pomaszeruj. 20 min marszu wystarczy, by ustąpiły szkodliwe napięcia mięśni, ścięgien, potęgujące stres. Podczas joggingu czy szybkiego chodzenia twój mózg produkuje więcej noradrenaliny i serotoniny, hormonów, które działają antystresowo.

18.00 Masaż splotu słonecznego

Leżysz na kanapie lub tapczanie, głowę opierasz na jaśku. Kilka centymetrów nad pępkiem odnajdujesz dłońmi miękki trójkątny obszar, między prawym i lewym łukiem żeber. Tu znajduje się splot słoneczny – miejsce, w którym łączą się nerwy jamy brzusznej. Delikatnie masujesz całą dłonią ten obszar, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Taki masaż działa rozkurczająco na mięśnie tułowia, powodując, że czujesz się rozluźniona.

22.00 Megarelaks

Jesteś już odprężona. Musisz teraz utrwalić ten efekt. Celem ćwiczeń jest osiągnięcie głębokiego relaksu, w którym wzmacnia się układ nerwowy. Weź ciepłą kąpiel i połóż się do łóżka.

Zrób 10 wdechów przez nos tak głębokich, aż brzuch uniesie się do góry. Zatrzymaj powietrze na 5 sek., a potem wypuść je przez usta. Do płuc dociera więcej tlenu, wyrównuje się rytm serca.

Teraz napnij mocno wszystkie mięśnie: zaciśnij szczęki, powieki, napnij mięśnie barków, ramion, brzucha i ud. Policz do trzech i rozluźnij. Powtórz jeszcze dwa razy, potem zrób 10 sekund przerwy.

Zamknij oczy, policz do pięciu, a potem otwórz (zrób to kilka razy). Znowu zamknij oczy i zrób głęboki wdech. Wstrzymaj powietrze w płucach i policz do pięciu. Wypuść.

Skup się na ramionach i plecach. Staraj się rozluźnić mięśnie w tym rejonie. Policz do 10 i zrób przerwę.

Teraz rozluźnij mięśnie brzucha i dolnej części pleców. Policz do 10. Skoncentruj się na biodrach, potem na pośladkach, udach, łydkach. Powinnaś czuć przyjemną falę ciepła, biegnącą przez całe ciało.

Spróbuj zasnąć. Następnego dnia na pewno obudzisz się z przekonaniem, że dawno nie byłaś tak fantastycznie wyspana i wypoczęta. Dzień bez stresu funduj sobie raz w tygodniu, a będziesz na luzie przez cały tydzień.