kobieta w pracy fot. Panthermedia

Trening dla zabieganych

Nie masz czasu, żeby ćwiczyć w klubie fitness? W takim razie możesz trenować w samochodzie lub biurze. Zobacz, jak to zrobić!
/ 03.09.2012 07:38
kobieta w pracy fot. Panthermedia
Jeśli poświęcisz na gimnastykę choćby kilka chwil, zyskasz więcej sił oraz energii. Poza tym znacznie łatwiej poradzisz sobie z codziennym stresem. Sztuka polega na tym, aby dostrzec okazję do ćwiczeń w każdej sytuacji!

Utknęłaś w korku

Jak ćwiczyć? Usiądź wyprostowana, przyciśnij pośladki do fotela i wyciągnij głowę mocno do góry. Staraj się utrzymać podbródek prosto, a stopy przyciśnij do podłoża. Prawą dłoń połóż obok prawego uda, a lewą – na kierownicy (w pozycji godz. 15). Weź wdech i wyprostuj kręgosłup. Wykonaj skręt tułowia w prawo, tak daleko, jak to tylko możliwe, równocześnie wydychając powietrze i przyciskając ręce do siedzenia i kierownicy. W takiej pozycji weź wdech i zatrzymaj powietrze przez kilka sekund. Potem zrób wydech i postaraj się pogłębić skręt w prawo, ale wykonuj to tak, żeby nie odczuwać nadmiernego wysiłku. Weź kolejny wdech i wróć do pozycji początkowej. Powtórz to ćwiczenie w drugą stronę.

Siedzisz za biurkiem

Jak to zrobić? Usiądź na skraju krzesła. Stopy oprzyj płasko na podłodze. Ułóż dłonie na krześle, tuż za biodrami, tak, aby palce były zwrócone do przodu. Weź wdech i wyprostuj kręgosłup, wyciągając głowę w kierunku sufitu. Podczas wydechu mocno naciskaj dłońmi na krzesło, przenieś ramiona w tył i ku dołowi. Weź kolejny wdech, unosząc jednocześnie podbródek oraz klatkę piersiową. Nie odchylaj głowy do tyłu. W takiej pozycji wytrzymaj przez dwa-trzy głębokie oddechy.

Przygotowujesz obiad

Jak to zrobić? Oprzyj szeroko rozłożone przedramiona na blacie lub krześle. Rozstaw nogi na szerokość bioder i zginając się w biodrach, idź małymi kroczkami do tyłu, do chwili, gdy górna część Twojego ciała będzie równoległa do podłoża (nogi i tułów powinny tworzyć kąt prosty, szyja i kręgosłup jedną linię). Weź głęboki wdech, następnie zrób wydech, naciskając dłońmi na blat i wypychając biodra do tyłu. Wytrzymaj tak przez dwa-trzy oddechy.

Szykujesz się do snu

Jak to zrobić? Nastaw budzik tak, aby zadzwonił za kilka minut. Połóż się na plecach przodem do ściany i unieś wyprostowane nogi. Pośladki muszą znajdować się tak blisko ściany, jak to tylko możliwe, a nogi powinny pozostać wyprostowane (nie mogą jednak być napięte). Teraz skoncentruj myśli jedynie na swoim oddechu: wdechach i wydechach. Dla ułatwienia możesz zamknąć oczy. Kiedy budzik zadzwoni, łagodnym ruchem zegnij kolana, przyciągnij je do klatki piersiowej i przewróć się na bok do siadu.