kobieta z jabłkiem fot. Panthermedia

Trening Chi Ball

Odpręża, wzmacnia i polepsza samopoczucie. Chcesz przekonać się na czym polega trening Chi ball? Sprawdź, z jakich składa się części.
/ 09.07.2012 16:35
kobieta z jabłkiem fot. Panthermedia
Ćwiczenia Chi ball mają za zadanie dać maksimum zadowolenia ze świadomego używania własnego ciała. Trening ten, poza wzmocnieniem mięśni oraz podniesieniem wydolności układu sercowo-naczyniowego, wpływa na nasze samopoczucie uwalniając od napięć i stresów.

Chi ball - na czym polega?

Jest to całościowy system ćwiczeń opracowany na początku lat dziewięćdziesiątych przez Monikę Linford z Australii. Polega ono na harmonijnym połączeniu wschodnich technik, do których należą Joga, Qi gong, Tai Chi, ze współczesnymi Chi ball dance, ćwiczeniami Pilatesa i Feldenkraisa. Takie zestawienie daje kompleksową i oryginalną metodę ćwiczeń.

Chi ball - jak wygląda trening?

Każde zajęcia Chi ball składają się z kilku części, z których każda ma inne zadanie. Ogromną rolę odgrywa tu tradycyjna medycyna chińska i jej zasady:
  • Yin i Yang - teoria sił, które są w nieustannym ruchu, ciągle wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Z jednej strony Yin i Yang ciągle walczą ze sobą i pozostają w stanie wzburzenia, z drugiej zaś strony wzajemnie się przyciągają i równoważą. Stanowią jedność przeciwieństw.
  • Teoria 5 elementów - według niej cały wszechświat zbudowany jest z drewna, ognia, ziemi, metalu i wody. Wszystkie te elementy pozostają między sobą w ściśle określonej więzi. Z jednej strony istnieje cykl twórczy, pobudzający, z drugiej zaś cykl destrukcyjny, przejawiający się hamowaniem.
  • Energia Chi jest naturalną siłą wypełniającą wszechświat. Znajduje się w niebiosach, ziemi oraz w każdej żywej istocie. Chi jest źródłem życia, a jej swobodny przepływ gwarantuje sprawne funkcjonowanie.
Do metod współczesnych, wykorzystywanych w zajęciach Chi ball należą:
  • Metoda Feldenkraisa - polega na słuchaniu ciała i uczeniu się prawidłowego ruchu na nowo, pozbywając się nieprawidłowych nawyków. Ma to wpływ na podniesienie świadomości ciała i jego funkcjonalne używanie.
  • Ćwiczenia Pilatesa - pozwalają na kontrolę i stabilizację środka ciała, co ma ogromny wpływ na kształtowanie prawidłowej postawy.
Znajomość wymienionych zagadnień i ich umiejętne stosowanie w ćwiczeniach Chi ball pozwalają na uwalnianie blokad energetycznych, dając zdrowie i zadowolenie. Należy pamiętać, że najważniejszy w ćwiczeniach Chi ball jest oddech, który - wykonywany prawidłowo - jest podstawą swobodnego przepływu energii w meridianach.Pory roku i dnia warunkują długość trwania poszczególnych części zajęć Chi ball.

I tak zimą, kiedy przyroda jest uśpiona i nasz organizm odpoczywa, więcej czasu i uwagi poświęca się ćwiczeniom relaksującym i na każdych zajęciach uczestnicy poddają się głębokiej medytacji.

Latem zaś, kiedy cała przyroda jest w pełni rozkwitu, na pierwszy plan wychodzi Chi ball dance i Joga. Wszystkie te ćwiczenia prowadzone są do odpowiednio dobranej muzyki. Główne zadanie muzyki to ukojenie, wyciszenie, nadanie tempa ruchom.

Chi ball - aromaterapia, koloroterapia i trening w jednym

Chi ball jest jedyną formą ćwiczeń, która odwołuje się do aromaterapii i koloroterapii. Do zajęć tych wykorzystuje się specjalne, produkowane tylko w Australii piłeczki. Występują one w sześciu kolorach: pomarańczowym o zapachu pomarańczy, żółtym o zapachu trawy cytrynowej, zielonym - pachnącym geranium, fioletowym o woni lawendy, niebieskim o zapachu owoców jałowca oraz czerwonym - cynamonowym.

Uczestnicy zajęć w sposób intuicyjny wybierają kolor i zapach piłeczki do ćwiczeń. Kolor pomarańczowy to symbol pogody, optymizmu i przyjaźni, wzmacnia naturalną odporność organizmu, pomaga w depresjach, pesymizmie i niezadowoleniu. Żółty jest symbolem mądrości, inteligencji, zdolności myślenia, poprawia nastrój, rozjaśnia, oczyszcza. Zielony to kolor natury i przemian, harmonii, pokoju i nadziei. Uspokaja system nerwowy. Fiolet to kolor mistycyzmu, magii i czarów. Wzmacnia wrażliwość, łączy ciało z duszą. Niebieski jest kolorem, który wycisza, uspokaja i koi skołatane nerwy. Kojarzy się z przestrzenią i wolnością. Czerwony najsilniej i najszybciej energetyzuje ciało i umysł. To kolor aktywności, pasji i namiętności.

Chi ball działa na wszystkie zmysły, zwiększa świadomość własnego ciała, a poprzez uwalnianie blokad energetycznych wpływa na poprawę zdrowia.