Dziewczyna, która biega fot. Fotolia.pl

Trendy w bieganiu - 4 najważniejsze tendencje na 2017 rok

Wraz z rozwojem biegania, pojawiają się nowe trendy związane z tą dyscypliną.
Karolina Kalinowska / 30.01.2017 14:54
Dziewczyna, która biega fot. Fotolia.pl

Bieganie to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w naszym kraju. A przez ostatnie lata jesteśmy świadkami prawdziwego biegowego szaleństwa. Wraz z rozwojem popularności tej dyscypliny sportowej można zaobserwować również trendy jej dotyczące. Coraz bardziej zaawansowane gadżety i rosnąca popularność tzw. "turystyki biegowej" to tylko część z nich. Zobaczcie, co jeszcze czaka biegaczy w 2017 roku?

Ruszamy z treningami! Plan na 10 dni (+ wersja video)

1. Biegaj z głową

Atutem biegania jest fakt, że ten sport można uprawiać dosłownie wszędzie i o każdej porze. Jest to jedna z przyczyn, dla której w bardzo szybkim tempie przybywa w Polsce biegaczy-amatorów.

Jeszcze do niedawna wśród wielu osób decydujących się na bieganie panowało przekonanie, że aby rozpocząć swoją przygodę nie potrzebujemy żadnego przygotowania. Na szczęście świadomość Polaków odnośnie bezpiecznej i zdrowej aktywności fizycznej sukcesywnie rośnie. Wszystko dzięki rozwojowi blogów i prasy branżowej poświęconej tej dyscyplinie. Rosnącej popularności trenerów biegania, którzy edukują społeczeństwo biegaczy, przybliżając zasady prawidłowego uprawiania tego sportu.

2. Gadżety

Ostatnie lata to okres rosnącej popularności wszelkiego rodzaju elektronicznych (i nie tylko) akcesoriów, mających ułatwić i uprzyjemnić treningów biegowych. Obecnie na cybernetycznych asystentów możemy zrzucać coraz więcej zadań. Już dziś do ich obowiązków należy m.in. monitorowanie pracy serca, śledzenie trasy, przekazywanie informacji o spalonych kaloriach oraz dostosowanie planu ćwiczeń do naszych możliwości.

Dynamicznie rozwija się również technologia ubrań przeznaczonych do biegania. Wśród akcesoriów możemy już dziś znaleźć inteligentne skarpetki czy czapki z wbudowanymi czujnikami, które śledzą m.in. liczbę kroków, spalonych kalorii i analizują ułożenie stopy. Rok 2017 upłynie nie tylko pod znakiem zwiększenia liczby i rodzaju gadżetów elektronicznych dla biegaczy, ale też stopniowego łączenia ich z innymi urządzeniami wykorzystującymi technologię bezprzewodową.

Jak szybko schudnąć z ud? Mamy 5 sprawdzonych sposobów

3. Turystyka biegowa

W ciągu najbliższych miesięcy będziemy świadkami rozkwitu tzw. "turystyki biegowej".

Rosnące zainteresowanie bieganiem można zaobserwować już na skalę globalną, dlatego imprezy biegowe przyjmują coraz częściej rozbudowaną formę festiwali. I tak, jak na festiwale muzyczne zjeżdżają się ludzie z całego świata, tak często amatorzy biegania przebywają setki lub tysiące kilometrów, by wziąć udział w wymarzonej imprezie.

- mówi Dawid Lewandowski z Survival Race

Na tę chwilę polscy biegacze podróżują, w celu wystartowania w danej imprezie biegowej, głównie w granicach naszego kraju. Coraz częściej słyszy się jednak o osobach, które wyjeżdżają na zagraniczne imprezy, łącząc bieganie z podróżowaniem, nawet w ramach rodzinnych, wakacyjnych wyjazdów.

Biegowe porzekadło głosi, że "wyjście z domu to najtrudniejszy element treningu biegacza". W obecnym stadium rozwoju tego sportu można odnieść wrażenie, że jest ono bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Bieganie staje się z roku na rok coraz popularniejsze, a dzięki licznym udogodnieniom także łatwiejsze. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w dobie galopującego rozwoju techniki i imprez biegowych, najważniejsza wciąż jest motywacja.

Chcesz mieć smukłą i proporcjonalną sylwetkę? Wystarczy jedna drobna zmiana w treningu

4. Rozkwit imprez biegowych

Miłośnicy biegania nie ograniczają się jedynie do codziennego joggingu. Coraz częściej biegacze stawiają sobie konkretne cele do osiągnięcia, które stanowią dla nich motywację do kolejnych treningów. Najczęstszym wyzwaniem staje się udział w konkretnej imprezie biegowej, zwykle na dystansie dla początkujących. Potem poprzeczka podnosi się – wybieramy coraz dłuższe i cięższe biegi z urozmaiconymi trasami. Stąd też na mapie sportowej Polski przybywa regularnie maratonów, półmaratonów, biegów przełajowych oraz, coraz częściej wybieranych przez biegaczy, imprez survivalowych.

Biegi survivalowe są ciekawą alternatywą dla biegów ulicznych, które są stosunkowo monotonne, jak i pełną adrenaliny odskocznią od codziennej rutyny. Do tego możemy doliczyć mocno urozmaiconą i malowniczą trasę oraz fakt, że zwykle w imprezach survivalowych nie chodzi o osiągnięty wynik, ale o dobrą zabawę. Pokonanie wszystkich przeszkód i dotarcie do mety jest nagrodą samą w sobie.

- mówi Dawid Lewandowski, organizator cyklu miejskich biegów z przeszkodami Survival Race

"Regularne ćwiczenia sprawią, że będziesz zdrowa i zgrabna". Ta teoria została właśnie obalona...