narty

Trawa zamiast śniegu - Grasski

Wiosną, kiedy spod topniejącego śniegu wychodzi trawa, tradycyjne narty udają się na odpoczynek do garażu lub na strych. Prawdziwi narciarze jednak nie odpoczywają, gdyż w polskich górach sezon może trwać cały rok, a wszystko to dzięki grasski.
/ 11.10.2010 09:21
narty

Grasski – narty na trawę

Grasski to specjalne połączenie nart z rolkami. Umożliwiają one poruszanie się po trawiastych stokach podobnie, jak na nartach zjazdowych po śniegu. Grasski zapinane są do typowych butów narciarskich, a wiązania przypominają te stosowane w krótkich nartach, tak zwanych szortach. Do tego niezbędne są oczywiście pozostałe elementy wyposażenia narciarza, takie jak kije, kask, ewentualnie ochraniacze. Co ciekawe, nie różnią się one od tradycyjnego sprzętu narciarskiego. Grasski mają długość od 60 do 95 cm – dłuższe przeznaczone do skrętu „gigantowego”, krótsze do slalomu.

Zobacz również: Jak uchronić się przed kontuzją na stoku?

Pierwsze grasski pojawiły się w Niemczech i Austrii w latach sześćdziesiątych. Tam również jest najwięcej świetnie przygotowanych ośrodków do uprawiania tego sportu. Dyscyplina ta bardzo dynamicznie rozwija się również u naszych południowych sąsiadów – Czechów i Słowaków, którzy zajmują miejsca na podium w coraz częściej organizowanych zawodach rangi Mistrzostw Europy i Świata. Co ciekawe, Grasski, jako dyscyplina sportu, od 1985roku jest częścią Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS.

Zobacz również: Jak przygotować się do sezonu zimowego na stoku?