Tajski boks fot. Adobe Stock

Na czym polega tajski boks, czyli muay thai?

Uprawianie tajskiego boksu przynosi wiele korzyści. Choć pozornie jest to dość brutalny sport, to w wersji amatorskiej jest zupełnie bezpieczny.
Ewa Cwil / 01.11.2019 18:27
Tajski boks fot. Adobe Stock

Tajski boks jest sportem walki uprawianym w ringu w stójce. Stosuje się tutaj formułę full-contact, czyli przeciwnicy zadają sobie ciosy z pełną siłą. W odróżnieniu od kick boxingu, w muay thai do zadawania ciosów używa się łokci i kolan.

Tajski boks:

Trening tajskiego boksu

Największą z nich jest urozmaicony trening. Różnorodność ćwiczeń jest ogromna, dzięki temu trudno na zajęciach o nudę. Sporo tu ćwiczeń siłowych – brzuszków i pompek, a wszystkie dopasowuje się do możliwości ćwiczących. Większą część treningu przeznacza się na pracę z tarczami i workami: wiele ciosów i kopnięć ćwiczy się właśnie na tarczach, które trzyma partner treningowy.

Najbardziej charakterystycznymi technikami tajskiego boksu są niskie kopnięcia, tzw. low-kicki i uderzenia rękami jak w boksie tradycyjnym.

Zalety muay thai

Trening tajskiego boksu pomaga wytrenować siłę, wytrzymałość, szybkość, koordynację ruchową, gibkość i skoczność. Umożliwia też odreagowanie stresu, spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej i wyrobienie sportowej sylwetki.

Jak wszystkie sztuki walki tajski boks poprawia samopoczucie i zwiększa pewność siebie, a techniki poznane na treningach można wykorzystać w samoobronie.

Sprzęt niezbędny do uprawiania tajskiego boksu

Na treningach korzysta się z rękawic bokserskich, ochraniaczy na piszczele i ochraniacza na zęby. Osoby początkujące jednak nie muszą ich od razu kupować, gdyż początkowo można korzystać z rękawic i ochraniaczy na piszczele dostępnych w klubach.

Koszt zajęć tajskiego boksu

Muay thai można uprawiać w klubach sportowych oferujących treningi tajskiego boksu, a czasem także w fitness klubach. Za karnet na miesiąc (2-3 treningi tygodniowo) trzeba zapłacić 200-300 zł. Ceny różnią się w zależności od miejscowości i renomy klubu.

Zobacz także:
Capoeira – wyjątkowa sztuka walki
Jakie korzyści przynosi uprawianie kendo