1. Biegaj rano
Wtedy resztę dnia masz tylko dla siebie. To bardzo ważne szczególnie w przypadku tych osób, którym wraz ze wzrostem poziomu zmęczenia, spada motywacja do ćwiczeń. No i wieczorem pojawia się znacznie więcej wymówek.
2. Nie pij alkoholu w dniu poprzedzającym trening
Bieganie na kacu wcale nie jest dobre dla twojego organizmu. Owszem, co prawda pozbędziesz się syndromu dnia następnego, ale przy tym bardzo obciążysz swoje zdrowie. Nie warto.
3. Rób sobie przerwy
Nie chodzi o przerwy w trakcie treningu, ale w ogóle o odpoczynek od biegania. Jeśli chcesz schudnąć, nie skupiaj się tylko na jednej dyscyplinie sportu. Wytrzymałość i kondycja biegowa wzrasta również wtedy, gdy ćwiczysz na siłowni!
4. Biegaj bez telefonu
Posiadanie telefonu w trakcie treningu odciąga twoją uwagę od sygnałów, jakie daje twój organizm. Zamiast gadać przez komórkę, słuchaj swojego oddechu, stawiaj kolejne kroki w rytm bicia serca. To bardzo ważne, byś zaczęła słuchać swojego ciała!
5. Po treningu weź kąpiel z dodatkiem soli
Dzięki niej nie tylko się zrelaksujesz, ale również oczyścisz ciało z toksyn! Podczas mycia ciała, zrób masaż nóg i stóp.
6. Upewnij się, że biegasz w odpowiednio dobranych butach
To największy błąd, jaki może popełnić niedoświadczony biegacz. Ba! Nawet i ci, którzy trenują od lat, często ćwiczą w złym obuwiu! Pamiętaj, but musi amortyzować wstrząsy i być idealnie dopasowany do stopy. Dodatkowo miej z tyłu głowy, że jedna para na kilka lat to zdecydowanie za mało...
7. Znajdź fajną i interesującą trasę do biegania
Nie ma nic gorszego w treningach niż rutyna. Znudziło ci się bieganie wokół osiedla? Wsiądź w samochód i pojedź do parku na drugi koniec miasta! Do wyboru masz naprawdę setki pięknych, zielonych tras.
8. Dobieraj odpowiednie aktywności na drugą połowę dnia
To, że poszłaś biegać rano wcale nie oznacza, że druga część dnia ma opierać się tylko na leniuchowaniu. Doskonałą aktywnością na wieczór jest joga lub spacer. do dzieła!
9. Pij dużo wody
I to nie tylko w dniu, w którym trenujesz. Ta zasada dotyczy 7 dni w tygodniu!
10. Zainwestuj w porządne, biegowe skarpety!
Dobre buty to podstawa. Ale tak samo ważne jak buty są również odpowiednio dobrane skarpety. Nigdy, przenigdy nie trenuj w takich, które są wykonane ze sztucznego materiału! Pot + bakterie + zamknięte środowisko buta sprawią, że nabawisz się poważnej infekcji skórnej!
11. Korzystaj z usług masażysty i dobrej kosmetyczki
Regularne bieganie często prowadzi do pojawienia się punktów spustowych (fragment tkanki mięśniowej, który jest niedotleniony i nierównomiernie się rozwija). Tego rodzaju kontuzje wymagają masażu, który może zapewnić tylko porządny fizjoterapeuta. To samo tyczy się stóp - bieganie kiepsko wpływa na ich wygląd. Dlatego zawczasu warto zadbać o ich odpowiednią opiekę.
Dowiedz się więcej:
5 najczęściej popełnianych błędów podczas brzuszków
5 rad, jak podtrzymać motywację do ćwiczeń