Powerball wymyślili naukowcy z NASA, którzy szukali sposobu na wzmacnianie mięśni osób przebywających w stanie nieważkości. Z czasem powerball trafił do zwykłych sklepów i stał się mniej lub bardziej popularnym przyborem do ćwiczeń rąk.
Jak wygląda i jak działa powerball
Powerball ma wymiary podobne do piłki tenisowej i waży najczęściej ok. 0,3 kg. Kula ma plastikową, rzadziej metalową, obudowę, na której znajduje się gumowy pierścień ułatwiający pewny chwyt. Wewnątrz znajduje się żyroskop, który im szybciej się obraca, tym większy opór stawia pracującym mięśniom. Często w skład powerball wchodzi też licznik pokazujący liczbę obrotów żyroskopu na minutę.
Ze względu na bardzo prostą konstrukcję urządzenie renomowanej marki jest bezawaryjne i ma długoletnią lub dożywotnią gwarancję.
Przy 15 tys. obrotów na minutę podczas ćwiczeń powstaje siła porównywalna z obciążeniem o masie blisko 20 kg.
Co daje trening z powerball
Poniżej wymieniamy efekty, na jakie można liczyć, trenując z tym przyborem:
- wzrost siły i wytrzymałości mięśni dłoni, przedramion i ramion,
- wzmocnienie układu więzadłowego kończyny górnej,
- poprawa sprawności ręki po kontuzji,
- poprawa krążenia krwi.
Komu przyda się powerball
Producenci polecają je: perkusistom, gitarzystom, pianistom, amatorom golfa i wspinaczki skałkowej, tenisa, kręgli, wioślarstwa, piłki ręcznej czy tym, którzy chcą poprawić siłę swojego uścisku dłoni.
Technika ćwiczeń z kulą rotacyjną
Najpierw należy wprowadzić w ruch obrotowy żyroskop. W tym celu pociera się kciukiem element obrotowy lub używa się tego specjalnego sznureczka. Pozwala on nadać żyroskopowi bardzo dużą prędkość.
Sznurek (jest w komplecie) trzeba nawinąć wzdłuż specjalnej prowadnicy. Powerball powinien być ustawiony otworem do góry. Chwytając za pozostały koniec należy energicznym ruchem pociągnąć za sznurek. Na koniec obróć kulę otworem do dołu.
Poprzez ruchy nadgarstków, czy ręki, żyroskop będzie się rozpędzał. Niektóre powerball same wprawiają w ruch żyroskop – mają elektryczny starter. Mogą też mieć światełka tym jaśniej świecące, im szybciej kręci się żyroskop.
Przykładowe ćwiczenia
Wzmacnianie palców – chwyć powerball samymi palcami tak, by nie kula nie opierała się na wnętrzu dłoni. Poruszaj nadgarstkiem i całą ręką.
Wzmacnianie nadgarstków i przedramion – złap powerball pełną dłonią. Zegnij łokieć do kąta prostego i zataczaj nadgarstkami koła w obu kierunkach. Dłoń może być ustawiona grzbietem do góry lub do dołu.
Wzmacnianie ramienia – złap pełną dłonią kulę. Unieś prostą rękę pionowo nad barkiem. Zginaj i prostuj łokieć, sięgając dłonią na plecy i trzymając ramię pionowo. Następnie opuść rękę i zginaj i prostuj łokieć tak, jakbyś ćwiczyła z hantlą.
Ile kosztuje powerball
To zależy od jakości wykonania, użytych materiałów. Najtańsze kosztują ok. 60 zł, najdroższe nawet 450 zł. Ten ostatni model jest wykonany z tytanu, waży pół kilograma i wytwarza siłę odpowiadającą obciążeniu ok. 27 kg.
Zobacz także:
Jakie ćwiczenia na ramiona wybrać, żeby je wymodelować
Skuteczne ćwiczenia, które zrobisz w domu
Podciąganie na drążku wyrzeźbi plecy i ramiona