obozy konne fot. Adobe Stock

Obozy konne: pomysł na wakacje dla dzieci i nie tylko

Obozy konne to niezapomniane przeżycia, które twoje dziecko będzie wspominać latami. Warto wybrać taki obóz, który będzie dostosowany do zainteresowań i poziomu dzieci.
Urszula Wilczkowska / 30.09.2019 11:02
obozy konne fot. Adobe Stock

Jeśli twoje dziecko lubi aktywnie spędzać czas, jeździ konno lub chciałoby spróbować przygody z jeździectwem, dobrym pomysłem na zimowe ferie lub wakacje będą dla niego obozy konne. Takie wyjazdy są zwykle organizowane przez specjalnie dostosowane do tego stajnie, które zatrudniają wykwalifikowaną kadrę instruktorską i pedagogiczną.

Obozy jeździeckie to świetna okazja, by nauczyć się obcować z końmi. I to nie tylko podczas jazdy, ale też podczas karmienia, wyprowadzania na pastwiska czy w trakcie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i weterynaryjnych. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że to też szansa, by spotkać przyjaciół na całe życie?

Spis treści:

Jak wybrać idealny obóz jeździecki?

Wielu rodziców wybierając obozy konne dla swojego dziecka, patrzy wyłącznie na cenę. Nie ma co się dziwić – te wyjazdy wcale nie należą do najtańszych. Przy obozie trwającym tydzień cena turnusu to co najmniej 1200 złotych. Warto więc zadbać, by oprócz samych jazd dzieci mogły wynieść z obozu jak najwięcej. Na co zwrócić uwagę?

Bardzo ważnymi czynnikami jest zakwaterowanie i wyżywienie. Czy obozowicze będą nocować bezpośrednio na terenie ośrodka jeździeckiego? Czy organizator obozu zapewnia co najmniej cztery posiłki dziennie i stały dostęp do pitnej wody? Obóz sportowy jest bardzo wymagający dla małych jeźdźców, dlatego dzieci powinny mieć jak najlepsze warunki.

Warto też wybierać takie obozy konne dla dzieci, które gwarantują inne atrakcje poza samą jazdą konną. W przypadku dwóch jazd dziennie dzieci mają zajęte jedynie trzy godziny. Najlepiej wybrać takie miejsce, w którym plan dnia obejmuje też resztę czasu. Najlepiej, gdy obozowicze jeżdżą także na basen, gdzie mogą rozciągnąć mięśnie i zrelaksować stawy.

Obozy konne na mazurach
fot. Adobe Stock

Obóz powinien być też dostosowany do umiejętności dziecka. Istnieją obozy rekreacyjne, na których uczestnicy uczą się podstaw lub je szlifują, a także sportowe – o wyższym poziomie, na których można doskonalić skoki, figury ujeżdżeniowe, zdawać odznaki Polskiego Związku jeździeckiego, a nawet brać udział w stajennych zawodach.

W góry czy nad morze?

Komu nie marzą się długie galopy po plaży? Obozy konne nad morzem to prawdziwa gratka dla miłośników pięknych widoków. Chociaż polskie prawo niedawno zaostrzyło przepisy dotyczące możliwości wjazdu końmi na plaże, nadal istnieją miejsca, w których można spełnić te marzenia.

Warto też przemyśleć obozy jeździeckie na Mazurach. Często na takich wyjazdach niezapomnianą atrakcją jest pławienie koni, czyli pływanie z nimi w jeziorze.

obozy konne nad morzem
fot. Adobe Stock

Obozy konne dla dorosłych

Jeździeckie wyjazdy są nie tylko dla dzieci. Istnieją także ośrodki, które organizują takie obozy dla dorosłych – zwykle tuż przed lub po wakacjach.

Na szczególną uwagę zasługują rajdy konne. Kilkudniowe konne wyjazdy w Bieszczady spodobają się każdemu, kto chciałby spojrzeć na górskie wędrówki z nieco innej perspektywy.

To nie wszystko. Wiele biur podróży organizuje też rajdy jeździeckie za granicą, między innymi w Gruzji, Rumunii, a nawet w Chinach. Trwają zwykle od tygodnia do dwóch, a podczas nich ma się szansę oglądać naprawdę niezapomniane widoki. To dopiero przygoda!

Co spakować na obóz jeździecki?

Oprócz zwykłych ubrań każdy obozowicz musi pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które powinien zabrać. Bezwzględnie na każdą jazdę trzeba zakładać kask jeździecki, który chroni głowę przed upadkiem. Buty do jazdy konnej nie mogą mieć protektora ani szerokiej podeszwy.

Nie można zapominać, że nawet najspokojniejszy koń jest ciągle silnym zwierzęciem, które kieruje się instynktem. Dlatego warto zaopatrzyć dziecko w specjalną ochronną kamizelkę, która chroni kręgosłup przed urazami – szczególnie, jeśli stawia swoje pierwsze kroki w skokach.

Przeczytaj więcej o jeździectwie:
Jak wygląda nauka jazdy konnej krok po kroku?
Czapsy jeździeckie: po co się je nosi i jak wybrać najlepsze dla siebie?