Nowe przepisy dla narciarzy od sylwestra. fot. Fotolia

Nowe przepisy na stokach: Kary za brak kasku i jazdę po alkoholu

Od 31 grudnia 2011 r. na polskich stokach obowiązywać będą nowe przepisy bezpieczeństwa, zakazujące jazdy na nartach i snowboardzie po alkoholu i wprowadzające obowiązek jazdy w kasku dla dzieci poniżej 16 lat.
/ 29.12.2011 13:55
Nowe przepisy dla narciarzy od sylwestra. fot. Fotolia

Nawet 5 tysięcy zł kary będzie można zapłacić od sylwestra za jazdę na stoku mając powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Wchodząca w życie ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich zaostrza przepisy, by na stokach jeździło się bezpieczniej. Nowa ustawa przywraca po blisko dwóch latach wymóg jazdy w kasku dla osób poniżej 16 roku życia i po raz pierwszy narzuca konkretne obowiązki na właścicieli ośrodków narciarskich.

Kara grzywny dla nietrzeźwych

Osoba jeżdżąca na stoku pod wpływem alkoholu lub narkotyków naraża się na wysoką karę grzywny. Gdy u podchmielonego narciarza policyjny alkomat wykaże obecność ponad 0,5 promila alkoholu we kwi, policja skieruje wniosek do sądu. Sąd z kolei może ukarać nietrzeźwego narciarza grzywną w wysokości nawet 5 tys. zł. Podobnie zostaną potraktowane osoby będące pod wpływem środków odurzających.

Zobacz także: Ubezpieczenie narciarskie - co musisz wiedzieć?

Ustawa nie daje wprawdzie właścicielom ośrodków prawa do tego, by móc osobiście przeprowadzać badanie alkomatem, ale pozwala im zakazać wstępu lub nakazać opuszczenie trasy osobom nietrzeźwym albo takim, których zachowanie wskazuje na spożycie alkoholu lub narkotyków.

Młodzi obowiązkowo w kasku

Po ponad dwóch latach przerwy (wynikającej z niedopatrzenia posłów konstruujących ustawę  o sporcie) wraca do polskiego prawa wymóg jazdy w kaskach dla osób w wieku poniżej 16 lat. Opiekunom, którzy nie dostosują się do tego obowiązku, grozi kara grzywny.

Zobacz także: Test kasków narciarskich - który najlepszy?

Przed wyjściem na stok przeczytaj regulamin

Ustawa zobowiązuje narciarzy i snowboardzistów do zapoznania się i przestrzegania zasad panujących na stoku oraz zasad korzystania z danego obiektu lub urządzenia. Przepisy nakazują jazdę z prędkością dostosowaną do indywidualnych umiejętności, stopnia trudności tras i aktualnych warunków atmosferycznych oraz bezwzględne stosowanie się do znaków umieszczonych na stokach. Dodatkowo narciarze będą musieli bezzwłocznie poinformować ratowników o wypadku lub czyimś zaginięciu oraz innych zdarzeniach mających wpływ na bezpieczeństwo szusujących osób.

Zobacz także: Narciarski savoir-vivre: Jak się zachować na stoku?

Nowe obowiązki właścicieli ośrodków

Wchodząca w życie ustawa to również haczyk na niedbalstwo właścicieli ośrodków narciarskich i bodziec do podniesienia standardów jakości na polskich stokach. Od tej pory zarządzający obiektami narciarskimi będą zobowiązani do zapewnienia na swoim terenie obecności ratowników GOPR, przy czym ustawa wskazuje, że obowiązki ratownika będą mogli pełnić także lekarze i pielęgniarki.

Zobacz także: Ekspert radzi: Jak bezpiecznie jeździć na nartach?

Poza tym właściciele ośrodków będą musieli prowadzić rejestr wypadków, jakie zdarzą się na terenie ich obiektów. Ma on zawierać dane osoby poszkodowanej, imiona i nazwiska ratowników udzielających pomocy i rodzaj urazu. Informacje te mają być przechowywane przez okres 10 lat. Obowiązkiem zarządzających trasami będzie także odpowiednie oznakowanie i zabezpieczenie tras, zamknięcie tras zagrożonych zajściem lawiny, objaśnienie zasad korzystania ze szlaków zjazdowych i wyciągów oraz informowanie narciarzy o aktualnych warunkach śniegowych i pogodowych na stoku.