POLECAMY

Masz problemy ze zdrowiem? Te ćwiczenia cię uleczą!

Kinezyterapia to zestawy ćwiczeń, które mogą pokonać wszelkie problemy ze zdrowiem. Możesz z nich skorzystać bez względu na wiek!
Masz problemy ze zdrowiem? Te ćwiczenia cię uleczą! fot. Fotolia

Co to jest kinezyterapia?

Pod tą trudną nazwą kryje się leczenie ruchem. Stosowane jest w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po zabiegach operacyjnych, udarach mózgu, zawałach serca, a także w okresie ciąży. Może ją zastosować każdy, bez względu na wiek!

Jak wybrać rodzaj kinezyterapii dla siebie?

W zależności od tego, co ci dolega, lekarz może przepisać jeden z kilku rodzajów gimnastyki grupowej. Wcale nie musi ona poprawiać sprawności wyłącznie narządu ruchu.    

Rodzaje kinezyterapii

Te rodzaje ćwiczeń możesz wykonywać w grupie:
  1. Kardiologiczna Podnosi ogólną sprawność fizyczną oraz zwiększa wydolność serca i układu krążenia. Często przepisuje się ją osobom po zawałach. Przedtem jednak niezbędne jest wykonanie próby wysiłkowej.
  2. Oddechowa Bardzo spokojna forma ruchu, która ma na celu zwiększenie wydajności układu oddechowego. Poprawia drożność oskrzeli i ruchomość klatki piersiowej. Zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni oddechowych (głównie przepony).
  3. Na kręgosłup Wzmacnia mięśnie pleców i brzucha, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy. Koryguje wady postawy i poprawia ogólną sprawność układu ruchu.   
  4. Ogólna Ta forma wykorzystywana jest głównie w profilaktyce wad postawy. Ma ona również za zadanie poprawę koordynacji i sprawności ruchowej. Jej dodatkową zaletą jest zapobieganie chorobom takim, jak cukrzyca czy miażdżyca oraz wspomaganie utraty wagi.
Jeśli masz poważniejsze problemy z układem ruchu, np. po urazach lub w przypadku choroby zwyrodnieniowej, lekarz może przepisać ci indywidualne ćwiczenia z rehabilitantem:
  1. Izometryczne Polegają na napinaniu mięśni bez zmiany ich długości (czyli bez poruszania kończynami). Mają za zadanie wzmocnić siłę i wytrzymałość mięśni.
  2. Samowspomagane Pacjent siłą mięśni zdrowej kończyny wspomaga pracę chorej. Pomagają zwiększyć ruchomość stawów.
  3. W odciążeniu Rehabilitant odciąża ćwiczony odcinek ciała, by ułatwić pracę pacjentowi.    
  4. W podwieszeniu Kończyny umieszcza się w specjalnych obejmach zaczepionych na linkach. Są podtrzymane, ale pacjent sam nimi porusza. Takie ćwiczenia sprawdzają się u osób z osłabieniem mięśni lub z ich zanikami.
  5. Bierne W ich trakcie chory nie robi nic – jego kończynami w odpowiedni sposób porusza terapeuta lub specjalny aparat. Tego typu terapię stosuje się zwykle u osób długo unieruchomionych, z porażeniami lub niedowładami mięśni.
  6. Czynno-bierne Polegają na współpracy pacjenta z terapeutą. Ten drugi wykonuje ruch, ale pierwszy musi sam rozluźniać mięśnie. Sprawdzają się zwłaszcza po operacjach lub w przypadku chorób zwyrodnieniowych.

Dowiedz się więcej:

na podstawie tekstu zamieszczonego w wydaniu specjalnym magazynu Vita
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)